1.200 Beygirlik Dört Motorlu Elektrikli Araba: Drako GTE

Elektrikli araçların hayatımızda büyük yer edinmesine git gide yaklaşıyoruz. Hatta bu dal günümüzde o kadar büyüdü ki günlük hayatta kullanacağımız otomobillerin önüne geçerek lüks spor otomobillere ve nakliyecilik bölümüne kadar uzadı. 2020’de çıkacak yeni Tesla Roadster’a yeni bir rakip daha geldi.

Barracuda Networks'ün kurucu ortağı Dean Drako tarafından yaratılan Silikon Vadisi merkezli yaratılan bir teşebbüs olan Drako Motors yeni arabaları Drago GTE’yi tanıttı. Bu otomobilin en büyük özelliği ise sahip olduğu kuvvet.

Drako GTE, dört motorlu sürüş sistemine sahip ve 1.200 beygir gücüne sahip. 8.812 Nm torka sahip bu aracın bir elektrikli otomobil olduğunu hatırlatalım. 1.479 beygir gücüne sahip Bugatti Chiron’u geçemese de bu otomobil kalbinizi yerinden sökebilecek kadar güçlü ivmelenmeye sahip. Lakin şirket şimdi 0’dan 100’e ulaşma mühletini resmi olarak paylaşmadı.

Bu makine 331 km/h suratına ulaşabilecek kapasitede. Ayrıyeten Brembo’nun seramik frenlerine ve Öhlins süspansiyonlara sahip. Fisher Karma şasiye sahip araca dört kişi binebilir, üstüne de bagajlarınızı yerleştirebilirsiniz.

Araç hakkında tasa edilecek bir husus varsa muhtemelen dayanıklılığıdır. Drako GTE, 90 kWh bataryaya sahip fakat aracın kestirimi menzili bilinmiyor. Dört motorlu sürüş sistemine sahip olması bataryaya epey fazla yük bindirecektir. Münasebetiyle gaza basan bir şoförün çok fazla uzaklık gitmesini bekleyemeyiz.

Drako şirketi otomobillerinin üretimine yakında başlayacak. Drako GTE teslimatlarının ise 2020 yılında başlaması bekleniyor. Lakin şirketin önündeki en büyük pürüz otomobillerinin önemli manada özel olacak olması. Şirket bu otomobilden sadece 25 tane üretecek ve bir adedinin satış fiyatı 1.250.000 dolar olacak. Tesla’nın 200.000 dolarlık Roadster’ini düşündüğümüzde bu fiyat oldukça yüksek. Tekrar de otomobil elektrikli araçların ne derece güçlü olabileceklerini gösteriyor. Bu kadar kısa müddette bu güce ulaşabiliyorsak gelecekte çok daha güçlü otomobillerle karşılaşacağız.

Başa dön tuşu