110 Tonluk, Şarjı Bitmeyen Kamyon

The Elektro Dumper isimli bu araç, bilimin imkanlarından sonuna kadar yararlanarak bitmeyen bataryaya kavuşan bir elektrikli araç. En azından üretim emeliyle kullanıldığı sürece.

Araç, bir zirveden aşağıya yük indirmekte kullanılıyor. 110 tonluk devasa kamyon, 64 ton yük alıyor ve yokuş aşağı inerken ilerlemek için güce gereksinim duymuyor. Aracın gereksinim duyduğu tek mekanik sistem, fren sistemi. Frenler de elektrik üretiyor. Üretilen elektrik tekrar depolanıyor. Gücün korunumu kanunu gereği gücün bir kısmı kaybolsa da biriken güç, boş haldeki kamyonu doruğa çıkarmaya epey hayli yetiyor. 

Aracın bataryası, inişte %88 oranında dolarken üst yanlışsız olan seyahatte bataryanın %80’ini harcıyor. Bu da aracın her cins başına %10 enerji üretmesi demek. (Tabii 2,5 çeşit azamî depolama ölçüsü, %140 falan depolamayacak). 

Başka bir durumda ise araç gereğince elektrik üretemiyor doğal ki. Örneğin dağdan yük indirmek yerine madene boş girip yükle çıkması gerekseydi, kamyonun hayli önemli bir güç gereksinimi olurdu. 

Şu anda bu araç, her firmanın daima olarak envanterinde bulundurmak isteyeceği bir araç olmasa bile teknolojinin hayatımıza entegre olması ve elektrikli araçlara yeni bir kullanım alanı yaratması açısından dikkat alımlı. Sonuçta şantiyelerde çalışan büyük ve ağır araçlar çok önemli ölçüde karbondioksit salınımına neden oluyor. 

Aracı aşağıdaki görüntüde görebilirsiniz.

Başa dön tuşu