2019 Model Renault Clio’nun Euro NCAP Testleri Yapıldı

İngiltere merkezli Euro NCAP, piyasadaki arabaların bir kaza anında ne kadar sağlam olduğunu belirlemek için araçlara kimi kaza testleri uyguluyor. Kurumun yapmış olduğu testler kimi vakit araba şirketleri için bir reklam gereci olabiliyor. Euro NCAP, bu sefer de Renault Clio'nun 2019 modelini kaza testlerine soktu. Yapılan testlerden muvaffakiyetle çıkan Clio, Euro NCAP'te 5 yıldız alan araçlardan birisi olmaya hak kazandı.

Test sonuçlarından evvel aracın özelliklerine bakmak gerekirse, 6 hava yastığı bulunan Clio, otomatik olarak ayarlanan led farlara sahip. Bununla birlikte Clio'nun acil durum freni, art koltuklar da dahil olmak üzere emniyet kemeri uyarıcısı, sürat sabitleyici, şerit takip yardımı ve trafik levhası tanıyıcı kamerası üzere güçlü bir donanımı bulunuyor.

Yapılan testlere gelecek olursak; yetişkin yolcularının güvenliği konusunda yüzde 96, çocukların güvenliğinde yüzde 89 ve güvenlik yardımcılarında da yüzde 75 oranında başarılı olan Clio'nun, güvenlik konusunda kendisini ispatladığını söylemek mümkün görünüyor. 

2019 model Renault Clio'nun bu muvaffakiyetinin altında yatan sebep ise elbette yalnızca güvenlik donanımı değil. Bu araç bir 'ortak platform ürünü'. “Bu ne demek oluyor?” diye soracak olursanız 2019 model Renault Clio, Mitsubishi, Nissan ve Renault tarafından kurulan ittifakının eseri. Bu ittifak, farklı modellerin geliştirilebilmesi için ortak bir modüler dizayna sahip olması manasına geliyor. Araba üreticilerinin geleceğe dönük olan yatırımlarından bir tanesi olan bu ittifak sayesinde, yeni teknolojilerin araçlarda ortak olarak kullanılması sağlanıyor. Hatta bu hususta o kadar iddialılar ki şirketler, 2022 yılına kadar 4.6 milyon aracın bu ittifak kapsamında üretilip, on beş fabrikanın da kurulmasını düşünüyorlar.

Önümüzdeki aylarda Türkiye piyasasında da yerini alacak olan 2019 model Clio'lar için yapılan Euro NCAP testleri YouTube üzerinden de paylaşıldı. Yapılan çarpışma testlerini aşağıdan izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu