2020 Model Toyota Supra, Aslında Kılık Değiştirmiş Bir BMW

Japonya merkezli araba devi Toyota'nın pek çok araba modeli, tüketiciler tarafından beğeniliyor ve tercih ediliyor. Şirket, hem sedan hem de SUV modelleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarırken, “Supra” modeliyle de gönüllerde adeta taht kuruyor. Şimdiyse en yeni Supra modeli ile ilgili enteresan bir gelişme yaşandı. Bu gelişme, Supra'nın yeni dizaynının aslında BMW DNA'larına sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Dünyanın en tanınan araba üreticilerinden bir tanesi olan BMW, araç dizaynlarını “BMW Design Works” isimli bir grupla birlikte yürütüyor. Bu takımın sırf BMW ile çalıştığı düşünülüyordu lakin görünüşe nazaran gerçek tam olarak o denli değil. Çünkü 2020 model Toyota Supra, aslında kılık değiştirmiş bir BMW'den ibaret.

Toyota Supra, tasarımı değiştirilmiş bir BMW'den ibaret

Toyota Supra'nın motoru, şaşisi ve kimi iç aksesuarları, BMW'nin Z4 Roadster modeli ile ortak ekipmanlara sahip. Lakin BMW Design Works takımı, Z4 Roadster'in dizaynına ilişkin ayrıntıları değiştirerek Toyota ruhunu yansıtan bir biçime dönüştürmüş. Ayrıyeten Toyota Supra'nın içerisinde bulunan multimedya ve bilgi ekranı da Toyota'ya özel simge ve logolarla tekrar dizayn etmiş.

Toyota, yeni Supra'nın geliştirilmesinde BMW tasarım takımı ile çalışmış

2020 model Supra ile BMW Z4 Roadster'ın genel tasarım benzerliği, iki dev şirketin ortak bir çalışma yürüttüğünü açıkça gözler önüne seriyor. Fakat bugüne dek her iki araba devi de bu iştirakle ilgili rastgele bir bilgi vermemişti. Toyota, vakit zaman yaptığı açıklamalarla çeşitli iştiraklerden bahsediyordu lakin görünen o ki şirket, daldaki güçlü rakiplerinden biriyle yaptığı paydaşlığı gizlemek istemiş.

Toyota Supra ile BMW Z4 Roadster'in benzerliği düşünüldüğünde, Supra'nın aslında bir Japon değil, Bavyeralı olduğunu açıkça anlayabiliyoruz. Fakat açık konuşmak gerekirse bu durum, Supraseverlerin çok da umrunda olmayacak çünkü Toyota Supra hem genel görünümü hem de sunduğu performans ile her vakit olduğu üzere adından söz ettirmeye devam edecek.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu