3B Yazıcıyla Üretildiğine İnanamayacağınız Lamborghini

Fizikçi Sterling Backus'un oğlu, bir Xbox oyunu olan Forza'da Lamborghini Aventador kullandıktan sonra babasına “Biz de bu otomobilden yapabilir miyiz?” sorusunu sordu. Birden fazla baba, bu soruya gülerdi ya da alaylı bir cevap verirdi lakin fizikçi Backus, “Tabii ki” yanıtını verdi. Ortaya çıkan süper eser, bu hafta itibariyle sürülebilir durumda.

Colorado’daki KMLab’de bilim insanı olan Backus ve 11 yaşındaki oğlu, projeyi “Interceptor” olarak isimlendirdi. Aracın yaklaşık 20.000 dolarlık bir maliyeti var. Backus, çelik şasiyi elle inşa etti ve güç için Corvette'in LS1 V8'ini kullandı. Panel dizaynlarını çevrimiçi tasarım topluluğu GrabCAD aracılığıyla buldu ve sonra bunları 3B baskı için değiştirdi.

3B baskının güneş ışığında erimesi sorunu, fizikçinin başına sıkıntı olacaktı:

Erime sorunu nedeniyle Sterling Backus, karbon fiber kaplamayı epoksi ile birleştirmeye karar verdi. Aracın tamamı yaklaşık 900 dolarlık Creality CR-10 105 3B yazıcı kullanılarak üretildi. Backus, yalnızca ön ızgaranın tamamlanmasının 52 saat sürdüğünü söylüyor. Aracın havalı birtakım özellikleri ortasında vites kolu, fonksiyonel ışıklar ve kapılar bulunuyor.

Hikâyenin eğlenceli istikametlerinden biri de Backus'un projeyi yaparken mühendisliği öğrendiğini itiraf etmesi. Backus, birinci basamakta YouTube'da araştırmaya koyulduğunu söylüyor. Fizikçi, öğrendiklerini YouTube sayesinde öğrendiğini söz ediyor ve kendini “YouTube Üniversitesi” mezunu olarak nitelendiriyor.

Projenin görünürde sona ermesiyle Backus, sonuncu eserin bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik programları için bir eğitim aracı olarak hizmet etmesini istediğini söyledi. Projenin Facebook sayfasında da “Amaç, otomobilleri mahallî okullara götürmek ve çocuklara teknolojinin ne kadar havalı olabileceğini göstermek” ifadeleri kullanıldı.

Başa dön tuşu