ABD Kara Yolları İdaresi, Tesla’ya Soruşturma Açtı

Otomatik park sensörleri ve patlayan bataryalarıyla bir müddettir sorun yaşayan Tesla hakkında ABD Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği Yönetimi (NHTSA) yeni bir soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Tesla’nın 2012-2019 yılları ortasında üretilmiş Model S ve Model X araçlarındaki yazılım yükseltmesiyle ilgili bir dilekçe incelenecek ve Tesla’nın tezleri pahalandırılacak.

NHTSA’nın dilekçesinde yer alan 2.000 araç, çarpışmayla ilgili olmayan yangınları tetikleyebilecek mümkün bir yanılgıyı gidermek için mayıs ayında bir “pil yönetim” güncellemesi almıştı. Dilekçede yazılım güncellemesini alan araçların sürüş aralığının, şarj başına 40 km yahut daha fazla azaltıldığı belirtiliyor.

Yazılım güncellemesinin ardından Tesla araçların menzili azalmıştı:

Ağustos ayında Tesla araçların batarya performansları hakkında Reuters’e açıklamalarda bulunan Tesla, eski sayılabilecek Model S ve Model X araçların çok küçük bir yüzdesinin, pil ömrünü artırmak için tasarlanan bir yazılım güncellemesinin akabinde azamî şarj durumuna kadar şarj olmasına karşın menzillerinde küçük de olsa bir düşüş yaşandığını belirtmişti.

Bu kapsamda NHTSA’nın soruşturmasında, bataryaların şarj kapasitesini ve daha yavaş şarj olmasını sağlayan öteki etkenlere yazılım kaynaklı bir sınırlama getirildiği sav ediliyor. Tesla’yı uygunca köşeye sıkıştırmak isteyen NHTSA’nın dava belgesi, son 6 yılda sebepsiz yere alev alan Tesla araçlarını da içeriyor.

Yaklaşık 2000 aracı etkileyen bu soruşturma haberinin akabinde Tesla payları, cuma günü %0,7’lik bir düşüş yaşayarak günü 231,43 dolardan kapattı. Tesla cephesi ise yöneltilen argümanlara şimdi yanıt vermedi. İlerleyen günlerde şirketin bir açıklama yapması ve argümanlara karşılık vermesi bekleniyor.

Başa dön tuşu