ABD Satranç Birincisi ve Tesla Model 3, Satranç Maçı Yaptı

Tesla marka otomobiller, aldıkları yeni güncellemeyle birlikte satranç oynayabilmeye başladılar lakin uygulamayı geliştirenler, muhtemelen oyunu yaparken kullandıkları yapay zekâyı ABD’nin en yeterli satranç oyuncusuna karşı gelecek biçimde oluşturmadılar. ABD’nin bir numarası ve dünya sıralamasında iki numara olan satranç oyuncusu Fabiano Caruana, yakın vakitte Tesla Model 3 bir otomobile karşı oynadı. Varsayım edebileceğiniz üzere sonuç, Deep Blue ve Kasparov’un verdiği çabadaki üzere olmadı.

Fabiano Caruana’nın Tesla’nın yapay zekâsını alt etmesi 5 dakikadan az sürdü. Hatta bu sırada Caruana’nın yaptığı şeyi çok ciddiye aldığını söylemek güç zira Caruana, oyunu oynarken birebir vakitte anlatıyordu da. Yani konsantre olmak üzere bir gereksinim hissetmedi. Dilerseniz maçın görüntüsünü aşağıdan izleyebilirsiniz.

Arabanın yaptığı kimi mantıksız atılımlar var lakin bahsi geçen yapay zekâ, muhteşem güçlü olmadığı için bu çok anlaşılabilir bir durum. Tüm bunların yanı sıra sonuçta Caruana dünyanın en düzgünlerinden biri. Hatta Caruana’nın maç bittikten sonraki yorumu, yapay zekânın çok da makus olmadığı istikametinde. Tesla, Caruana’nın beklediğinden daha düzgün bir maç çıkarmışa benziyor.

Videoda görülebildiği üzere Tesla atılımları yapmadan evvel rakibini biraz bekletiyor. Bu yüzden Caruana üzere 5 atak sonrasını bile aklına kurmuş bir oyuncu, Tesla’dan çok daha süratli bir formda oynayabiliyor. Bu arada Caruana’nın birtakım kararlarında zorlandığı rahatlıkla anlaşılabiliyor. Yani Tesla, aslında güzel bir oyun çıkarıyor fakat son süreçte yaptığı berbat bir atak sonucu mağlup oluyor.

Başa dön tuşu