Alpha Bike, 2 Dakika Şarjla 150 km Menzil Sunuyor

Fransız üretimi olan Alter Bike, dünyanın yakıt hücreli pil kullanılan birinci elektrikli motoru olmuştu. Alter Bike’ın üretimi için üç Fransız firması olan Pragma, Cycleurope ve Ventec bir ortaya gelmişti. 

Pragma aracın yakıt pillerini üretirken, Cycleurope ise bisikleti tasarlamıştı. Elektrik sisteminin kurulmasından ise Ventec sorumluydu. 

Yakıt hücreli elektrikli bisikletler nasıl çalışır?

Yakıt hücreli elektrikli bisikletlerde genelde lityum iyon batarya ile yakıt hücreleri bir ortada kullanılır. Gelecekte insanların birden fazla hidrojen yakıt hücresi bulundurabileceği ve yol gitgide bu hücreleri doldurabilecekleri varsayılıyor. Yeniden de şu anda bu dolum istasyonları ortasında aralık Avrupa’da hayli fazla olsa da ülkemizde çok azlar. 

Normal kurallar altında bu araçlar, 200 barlık bir yakıt hücresine sahip ve bu da bisikletin elektrik takviyesi sayesinde dolum başına 100 kilometre yol alabilmesini sağlıyor. Pragma, yeni geliştirdiği formülle pil kapasitesini 300 bara çıkardığını ve menzili de %50 arttırarak 150 km’ye yükselttiğini söylüyor. Bu menzil artışını, karbon kompozit pillere geçmelerine borçlular.

Ortalama bir elektrikli bisiklet ise 50 km menzile sahip. Tekrar de bu menziller, araçların ne kadar elektrik dayanağıyla kullanıldığına nazaran değişiklik gösteriyor. Kimi firmalar, kendi modellerinin daha uzun menzile sahip olduğunu söylüyor.

Alpha ismi verilen yeni yakıt hücrelerinin kullanıldığı bisikletlere de Alpha Bike denilecek. 

‘Dolum müddeti 2 dakikanın altında’

Alpha Bike için açıklamalar yapan Pragma CEO’su Pierre Forte, “Alpha yakıt hücreli bisikletler öbür elektrik bataryalı bisikletlere kıyasla hem menzil hem de dolum müddeti açısından bariz bir avantaj sunuyor.” diyor. 

Forte, yeni yakıt hücrelerinin dolumunun 2 dakikanın altında bir vakit aldığını söylerken, standart pillerin saatlerce şarj olduğunu hatırlatıyor. 

Yeni Alpha Bike, birinci olarak bu ay yapılacak olan G7 Dünya doruğunda tanıtılacak. Aktifliğe gelen gazetecilere bu bisikletlerden sağlanacak.

Başa dön tuşu