Anayasa Mahkemesinden Drift Kararı

Araç sahiplerinin, trafikten men cezaları için Anayasa Mahkemesine yaptıkları itiraz sonuçlandı. Anayasa Mahkemesi, arabaların sahipleri tarafından kullanılmamasına karşın drift kabahatinden ötürü trafikten men edilmesini anayasaya karşıt bularak men cezasını iptal etti.

Yapılan itirazlarda, araç sahiplerinin kendilerinin bu durumu yapmadıkları sıkça belirtilen sebepler ortasındaydı. Anayasa Mahkemesi olayı ‘sürücülerin araç sahibi olmadığı durumlar' altında inceleğinde cezanın kişiselliği ve hukuk devleti prensipleriyle çeliştiği belirtilen cezanın, iptal edilmesini oy çoğunluğu ile kabul etti. Anayasanın 38. hususunun 7. fıkrasına nazaran ceza sorumluluğunun kabahati işleyene ilişkin olduğu belirtilerek, öteki birisinin işlemediği bir hatadan dolayı cezalandırılamayacağına vurgu yapıldı. Alınan karara göre araç sahibinin aracını diğer bir şoföre verirken bu durumun yaşanacağını ön göremeyeceği belirtildi. 

Araçların kendi etrafında döndürülmesi, el freni çekilerek yahut diğer usuller kullanılarak ani formda tarafının değiştirilmesi manasına gelen drift hareketinin önüne geçebilmek için cezalar ziyadesiyle ağırlaştırılmıştı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, trafikte gerçekleşen ihlallerin azaltılması için çalışmaların her istikametten sürdürüleceği belirtilmişti.

Anayasa Mahkemesi almış olduğu karar sonucunda hukukun gereğini yapmıştır lakin alınan bu kararın kamuoyunda nasıl karşılanacağı ise tartışma konusu.

Başa dön tuşu