Arabalar Hakkındaki Genel Kültürünüzü Arttıracak 9 Bilgi

Arabaların icadının üzerinden 100 yıldan fazla bir mühlet geçti. Bu süreçte araçlar, birçok değişim geçirdi ve günümüzdeki biçimlerini aldı. Aldı almasına lakin otomobiller hakkında ne kadar bilgiye sahibiz?

Yıllardır otomobil kullanıyor olabilirsiniz, fakat otomobiller hakkında hala bilmediğiniz birçok şey olabilir. Araçlar hakkında duyduğunuz ya da yaptığınız birçok şey sahiden gereksiz olabilir. Bu yazımızda, günümüz dünyasında bir vazgeçilmez olan otomobiller hakkında işe fayda püf noktaları ve okuduğunuzda çok şaşıracağınız 9 bilgiyi sizler için sıraladık.

Aracınızın aküsünü sahiden değiştirmeye gerek olmayabilir:

Akü meselelerinin birçoğu, akü tellerinde meydana gelen oksitlenmeden kaynaklanır, bu yüzden akü tellerine kola dökmek güzel bir tahlil olabilir.

Yağı değiştirmek yerine pak tutmaya kıymet verin:

Modern arabalarda yağ ekseriyetle buharlaşır. Her 5.000 km’de araç yağınızı değiştirmeniz de sıkça önerilir. Fakat aracınız, pak tutulmuş bir yağ ile 10.000 km’ye kadar meselesiz bir halde çalışabilir.

Fren balatalarınızda paslanma olup olmadığını denetim edin:

Eğer fren balatalarınızdan ses geliyorsa, bunun sebebi muhtemelen paslanmadan kaynaklanmakta. Fren balatalarının, balataların %90'ı aşınana kadar değiştirilmeleri gerekmez. Aracınızın fren balatalarını değiştirmek yerine, paslanmaya maruz kalan bölgeleri fırçalamak ve kazımak balataları eski günlerine geri döndürebilir.

Daima ikinci bir görüş almaya çalışın:

Tamirciniz aracınız hakkında size bir şeyler söylediğinde, muhtemelen bir uzmanı sorgulamak istemezsiniz. Meselelerin açıklamak için çok karmaşık olduğunu sav eden tamircilere ise dikkat edin, gerek olmadığı halde birtakım kesimlerin değiştirilmesi gerektiğini söyleyip sizden para alabilirler. Bu yüzden ebediyen ikinci bir görüş almaya çalışın.

Lastik rotasyon denetimlerine dikkat edin:

Lastik rotasyonu için lastiklerinizi nizamlı olarak bakıma sokmanızın gerekliliği daima söylenir. Ancak bu mevzuda tamircinize güvenmiyorsanız gerekliliğini sormayın. Zira balans makineleri hem değerli hem de uğraştırıcı. Şayet bu durum bir mecburilik haline geldiyse, lastiklerin sahiden hareket ettirilip ettirilmediğini öğrenmek için üzerlerini bir tebeşir yardımıyla işaretleyin ve sürecin sonuna kadar başında bekleyin.

Motor arıza lambası göründüğü kadar dehşetli olmayabilir:

Kontrol panelinde motor arıza lambasının yanmasının en yaygın nedeni, gaz başlığının gereğince uygun oturmamış olmasıdır ve bu yüzden oksijen gaz sınırından içeri girer. Yani, motorla ilgili büyük bir sorununuz olmayabilir. Bu yanlışlar ekseriyetle yazılımsal kaynaklıdır, hasebiyle telaş etmeden evvel denetim etmenizde yarar var.

Aracınızın muhtemelen özel katkı hususlarına ihtiyacı yok:

Araçlarda kullanılması tavsiye edilen birçok özel katkı unsuru bulunuyor. Ekseriyetle bu maddelerin yakıt tasarrufu üzere pek çok işe yaradığı söyleniyor. Lakin durum bu türlü değil, eğer kalitesiz bir katkı hususu kullanırsanız bu hususlar, aracınıza faydadan çok ziyan verir. Zati aracınızın muhtaçlığı olan tüm katkılar aldığınız yakıtlarda bulunuyor.

Çevrimiçi sürüş kursları nitekim tesirli olabilir:

Çevrimiçi sürüş kurslarına katılmanın birçok faydası vardır: otomobil sigortasından tasarruf etmenize, sürüş sicilinden puan almanıza ve sürüş maddelerinden haberdar olmanıza yardımcı olabilirler.

Hız yapmak hakikaten gereksiz olabilir:

Temel matematik bilgileri, suratın sadece uzun seyahatlerde yardımcı olduğunu kanıtlıyor. Kent içinde sürat yapmanız, kaza yapmaktan ya da ceza yemekten öbür bir işe yaramaz. Aslında 1 saatten uzun süren 800 km’lik bir yolda, sürat yaparak en fazla 12 dakika vakit kazanabilirsiniz.

Arabalar hakkında hakikat olduğu düşünülen, lakin gereksiz olan pek çok maddeyi listeledik. İçlerinde hakikaten işe yarayabilecek bilgiler mevcut. Eğer sizin de otomobiller hakkında bildiğiniz, işe fayda püf noktalar varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

Başa dön tuşu