Arabalardaki Bakır Kablolara Bir Alternatif Geliştiriliyor

Otomobil sanayisinde yük azaltma, çoklukla yarış ve performans otomobilleriyle ilişkilendirilmiş bir durumdur. Sonuçta yükü azaltmak, hızlanmadan araç denetimine kadar her şeyi düzgünleştiren bir durum lakin günümüzde yakıt tasarrufunu arttırmak için kamyonetlerden lüks sedanlara kadar her türlü araçta yük azaltılması bir öncelik hâline geldi.

Sıkılaştırılan global emisyon standartları, araba üreticilerini yakıt tüketimini azaltmak için daha fazla baskı altına sokuyor. Yeni arabalara eklenen güvenlik ve kolaylığı artırıcı özellikler de arabalara daima yük ekliyor. Araba üreticileri ise artık bu bahiste adım atmaya başladı.

Otomobillerin yüklerini daha alt düzeylere indirmek için çoklukla iki çeşit gereç önümüze sunulur. Bunlar alüminyum ve karbon fiber lakin hâlâ günümüz arabalarında yaygın bir halde kullanılan bir materyal daha var ve bu da bakır. Üretilen arabalarda bilgi ve cümbüş sistemlerinden şoföre yardımcı olan sensörlere kadar her şey kabloyla bağlanmıştır lakin söylentilere nazaran araba üreticileri, bu bakır kabloları yeni bir alternatifle değiştirmek istiyor.

Kabloların iletkenliğini korurken yükü azaltabilen yeni alternatif alüminyum karbon nanotüpleri olacak. Japonya merkezli Yazaki şirketi, bu yeni materyali Kaliforniya’da bulunan araştırma ve geliştirme yan kuruluşu olan YTC America’da araştırıyor.

Günlük hayatta kullanılan arabalarda 15 ile 30 kilogram kadar bakır bulunuyor. Alüminyum bakırdan daha hafif olmasına karşın ham biçimde araba kabloları için uygun bir metal değil. Alüminyum , bakırın sadece %60’ı kadar iletkenlik gösterirken %25-30’u kadar tansiyon direncine sahip.

Bu nedenle Yazaki şirketi, alüminyumu karbon nanotüplerle bir biçimde birleştirmek için çalışmalar yapıyor. Nanotüpler, karbon atomlarının silindirik molekülleri olup alüminyuma ince şeritler hâlinde eklenir. Böylelikle alüminyum, daha dirençli ve iletken hâle gelir. Karbon nanotüpleri, ayrıyeten alüminyumun ısı direncini de artırır. Böylelikle elektrikli arabalarda yüksek voltajlı batarya kablolarında da kullanılabilir.

Her araştırmada olduğu gibi alüminyum karbon nanotüpler test sonuçlarında başarılı olsalar da ticari olarak kullanımları mümkün olmayabilir. Bir yandan da araba üreticileri, otomobillerinden eksiltebilecekleri her gramı eksiltmek için can atmakta.

Başa dön tuşu