Arabaların Ne Kadar Isındığını Gösteren Termal Video

Yaz günleri çok önemli sıcaklıklarla karşılaşabiliyoruz ve bilimle biraz ilgiliyseniz yazın giymeniz gereken kıyafetler konusunda belli bir fikriniz olabilir. Sıcaktan hiç hoşlanmıyorsanız yaz günlerinde koyu renkli kıyafetler giymemeniz gerektiğini bilirsiniz. Koyu renklerin ışığı daha çok emdiği bilindiği için güneş ışınları koyu renklere daha çok nüfuz eder ve koyu renkli objeler daha fazla ısınır. 

Konseptin kolay anlaşılması için örneğimizi makul bir obje üzerinden vermemiş olsak da MikesCarInfo isimli bir YouTube kanalı, bu konsepti incelediği farklı bir görüntü çekti. Park halinde olan araçlar ortasında termal kameralarla gezinen ve araçların sıcaklıklarını denetim eden YouTuber, bilinen bir mevzuyu daha da derinlemesine inceledi. 

Haberimizin başında da belirttiğimiz üzere koyu renkli objelerin daha fazla ısıyı tuttuğu biliniyor. Bu bilgiyi biraz daha ileri taşıyarak koyu renklerin açık renklerden ne kadar daha sıcak olduğunu araştıran YouTuber, Toyota Highlander SUV araçların olduğu bir alana giderek farklı renklerdeki araçların kaç derecelik bir sıcaklığa sahip olduğunu inceledi. 

Aynı modelde olan fakat farklı renkli Toyota Highlander’ları termal bir kamerayla inceleyen YouTuber, siyah olan aracın 70 derece olduğunu görürken beyaz olan aracın sırf 45 derece olduğunu gördü. Bunun yanı sıra orta renkler olan gümüş ve açık gri olan araçların da ısısını ölçen YouTuber, açık gri olan Toyota’nın 63 dereceyle neredeyse siyah Toyota kadar sıcak olduğunu gözlemlerken gümüş renkte olan aracın 53 derece olduğunu, tekrar de beyaz renkteki araç kadar soğuk olmadığını keşfetti.

Videoda belirtildiği üzere sıcaklık testi yapılan araçlar belli bir müddet kullanılmadı. Bu nedenle araçların sahip olduğu sıcaklıklarda sadece renklerin ışığı soğurma oranları yer alıyor. Diğer bir deyişle araçların motorlarının çalışırken ürettiği sıcaklıklar bu hesabın içerisinde bulunmuyor. 

Farklı renklerdeki Toyota Highlander SUV araçlarına yapılan termal kamera testinin imgelerine aşağıdaki görüntü aracılığıyla ulaşabilirsiniz. 

Başa dön tuşu