Asfalta İnen Aston Martin Valkyrie’nin Motor Sesi (Video)

Aston Martin, yeni üstün arabası Valkyrie’nin motorunu tam 1160 beygir gücüne çıkarmayı başardı. Şimdiye kadar sadece araba fuarlarında gördüğümüz araç, en sonunda pistlere çıktı. 

Aston Martin’in yeni üstün arabası, Britanya Grand Prix’i öncesi meşhur Silverstone Pistinde bir tıp attı. Firmanın baş test pilotu Chris Goodwin’in denetimindeki araç, seyircileri selamladı. 

Goodwin’in maksadı aracı limitlerine kadar zorlamak olmasa da seyircilere aracın potansiyelini göstermek istedi. Aston Martin ve Red Bull Gelişmiş Teknolojilerin mühendisleri de bu çeşidi izledi.

Aracı bu pistte saatlerce sürdüğünü, mesleğinde diğer spor arabaları de kulladığını lakin Valkyrie’nin çok daha farklı bir sürüş hissine sahip olduğunu belirtiyor. Aracın geliştirilecek çok yanı olduğunu kabul eden şoför, bu testin geçtiğimiz aylardaki çalışmaların sonucunu gösterdiğini söylüyor. Goodwin, “Her şey bir yana, bu aracı kullanmak beni gülümsetti ve umuyorum ki seyirciler de benim kadar eğlenmiştir” dedi.

Valkyrie, gelecek yıl Le Mans’ta yarışacak. Takımın maksadı ise açık: Yapılabilecek en güzel sokak hiper arabasını yapmak. Arabada F1’den ilham alınmış pek çok teknoloji bulunuyor. Cosworth ile birlikte üretilen 6.5 litrelik, doğal soğutmalı V12 motor ve 1:1 güç-ağırlık oranına sahip karbon şasi, aracı öne çıkaran etmenler olarak görülüyor. Firma CEO’su Andy Palmer, aracın hiper araba kavramını tekrar tanımladığını ve teknolojik olarak tüm araçların ötesinde olacağını söyledi.

Başa dön tuşu