Aston Martin’in Valhalla’sı 25. Bond Filminde Kullanılacak

Aston Martin’in 1,5 milyon sterlin (11,04 milyon TL) pahasındaki hiper arabası Valhalla’ya yalnızca 500 kişi sahip olabilecek. Sonlu sayıda üretilecek olan bu otomobil, ayrıyeten yeni James Bond sinemasında de kullanılacak.

Aracın ismi, ilk olarak Aston Martin AM-RB-003 olarak belirlenmişti ancak daha sonra daha akılda kalıcı bir isim olan Valhalla’da karar kılındı. Şirket, böylelikle İskandinav Mitolojisi ve 'V' serisini de devam ettirmiş oldu. Şirketin bu temada çıkardığı öbür araçlar Valkyrie, Vanquish ve Vantage’tı.

Adını İskandinav mitolojisinden alan bu hiper otomobil, F1 kadrolarından Red Bull Advanced Technologies ile olan işbirliğiyle geliştirildi. Hafif karbon lif gövde ve özel geliştirilmiş süperşarjlı V6 akaryakıtlı motora sahip olan aracın motoru ayrıyeten batarya/elektrik hibriti sistemle de kontaklı.

Araç, saatte 320 km’ye ulaşabiliyor ve 1.000 fren beygir gücüne sahip. Aston Martin’in bu lüks aracı, 0'dan saatte 100 km sürate yaklaşık 3 saniyede ulaşabiliyor.

Bu aracın yeni James Bond sinemasında kullanılacak olması aslında çok da şaşırtan değil zira Bond, tam bir Aston Martin aşığı. Hatta 1964 üretimi Goldfinger’da 007 kodlu casus James Bond ikonikleşmiş DB5’i kullanmıştı.

Başa dön tuşu