Audi Q8 Türkiye’de Satışa Çıktı – Fiyatı

Alman araba üreticisi Audi, Q serisindeki yeni aracı Q8’i piyasaya sürdü. Aracın ülkemizde 50 TDI quattro 286 hp Tiptonic versiyonu satılacak. Aracın fiyatı ise 1,2 milyon TL olarak açıklandı.

Yeni Audi Q8’in tarifinde, lüks bir coupe aracın pratikliğine ve çok taraflılığına sahip bir SUV olduğu belirtiliyor. Aracın dört tekerlek çekiş sistemi var ve böylelikle aracı yerde kullanmak da mümkün oluyor.

Oldukça geniş olan aracın uzunluğu 4,99, genişliği 2 ve yüksekliği de 1,71 metre. Bu ölçüleriyle Q8’in Q7’den daha geniş, daha kısa ve daha yere yakın olduğu ortaya çıkıyor. Aracın bagaj kapasitesi, art koltukların yatırılması durumunda 1755 litreye kadar çıkıyor.

Aracın ön tarafında, keskin ve güçlü çizgilere sahip, sekizgen yapıda bir ızgara göze çarpıyor. Öne yanlışsız uzanan rüzgarlık ve yeniden sert çizgili hava kanalları ile araç, kendine has bir görünüme sahip olmuş ve öteki modeller ortasından kolaylıkla seçilebiliyor. Aracın tekerlekleri ise 22 inç uzunluğunda. Standart farları LED olan aracı isterseniz HD Matrix LED teknolojisine sahip olarak da alabiliyorsunuz.

Otomobilin orta diferansiyel motoru büsbütün mekanik olarak tasarlanmış ve gücü, ön ve art aksa %40/%60 oranında paylaştırıyor. Bu oran sabit değil ve muhtaçlık anında, yol tutuşu daha büyük olan aksa aktarılıyor.

Aracın yerden yüksekliği 25,4 santimetre, haliyle asfalt bittiğinde ya da başladığında da birebir halde yoluna devam edebiliyor. Audi Q8’de konfor ve spor üzere çeşitli modlarda sürüş yapmak mümkün oluyor ve şoför tercihlerine nazaran yer yüksekliği 90 milimetreye kadar değişebiliyor. Aracın art tekerlekleri de aracın ‘daha düzgün kaçmasını’ sağlamak için 5 dereceye kadar yatıyor.

Audi Q8'in ön konsolunda 10,1 inçlik bir bilgi ekranı var. Bilgi ve cümbüş sistemi için bu ekrandan faydalanılıyor. Şoförün 8,6 inçlik daha küçük ekranı ise aracın ısıtma ve havalandırma sistemi, kalorifer işlevleri ve gereksinim halinde yazı yazabilmesi için ayrılmış durumda. Araçtan tek düğmeyle sesli ve titreşimli geri bildirim almak, akıllı sistemle konuşmak mümkün oluyor. Bu sistemde muhakkak kalıplara bağlı kalmaya gerek yok; örneğin “Bana yol üzerindeki restoranları bul” demenize gerek yok, acıktım derseniz sistem yemek yenebilecek yerleri otomatik olarak haritada gösteriyor.

Aracın göstergeleri ise büsbütün dijital olarak tasarlanmış olan Audi sanal kokpitinde yer alıyor. 12,3 inçlik ekranı iki farklı görünümle kullanabilmek mümkün. Baş üstü göstergesi de değerli bilgileri ön cama yansıtıyor.

Audi Q8'in fiyatı, vergiler dahil edildiğinde 1,207 milyon TL olarak belirlendi. Bu fiyat, anahtar teslim fiyatı olarak açıklandı.

Başa dön tuşu