Audi, Vorsprung durch Technik sloganının 50. Yılını kutluyor

Audi’nin tüm dünyada bilinen sloganı “Vorsprung durch Technik-Teknolojiyle bir adım önde” bu yıl 50. yıl dönümünü kutluyor.

Audi’nin dünyaca ünlü sloganı, başlangıcından yarım yüzyıl sonra bile dikkat cazip özelliğinden hiçbir şey kaybetmedi. Ve her yıl, ardında biraz daha fazla tarih barındırarak bugüne ulaştı.

Sloganın 50. Yılı nedeniyle Audi, elli yılı aşkın süregelen “Vorsprung durch Technik” telaffuzunun bir slogandan çok daha öte mana taşıdığını, şirketin geleceğe yönelik yaklaşımının bir sözü olduğunu gösteriyor.

Sloganının doğuşu

1969 yılında Ingolstadt merkezli Auto Union GmbH ile Neckarsulmer kökenli NSU Motorenwerke’nin birleşmesiyle Audi NSU Auto Union AG hayata geçirildi. Yeni şirketin model yelpazesinde, hava soğutmalı motora sahip, geriden itişli NSU Prinz serisi, su soğutmalı dört silindirli motorlara sahip, önden çekişli Audi 60 ve Audi 100 ve rotary-döner motora sahip, fütüristik dizaynıyla dikkat çeken NSU Ro 80 öne çıkıyordu.

1970 yılında, Audi NSU reklam departmanından Hans Bauer, yeni şirketin model yelpazesinin son derece teknolojik çeşitliliğe sahip olmasının rekabette bir avantaj olacağından hareket ederek, bunu kurumsal bir iletiyle iletme fikrini ortaya attı. Ve bugün dünyanın tanıdığı sloganı tasarladı: “Vorsprung durch Technik.”

1971 yılının Ocak ayında büyük boyutlu bir reklamda birinci sefer kullanılmaya başlanan yeni slogan, kısa müddet sonra Audi NSU broşürlerinde de görünmeye başladı. Audi 100, Audi 100 Coupé S, Audi 80, Audi 50; artık hepsi “Vorsprung durch Technik”i temsil ediyordu.

Slogan, yıllar içinde “Audi. Hoş bir teknoloji”, “Audi. Eksiksiz teknolojiyle rahat sürüş” üzere farklı versiyonlarla kullanıldıysa da şirket kısa müddet sonra akılda kalıcı özgününe geri döndü.

1980 yılında Audi quattro’nun tanıtılmasıyla birlikte reklamlarda daha sık kullanılmaya başlanan slogan, Ingolstadt-Nord çıkışındaki A9 Otobanı üzerindeki yüksek bir binaya kurulan, o periyot için Avrupa’nın en büyük ışıklı reklam panosunda yer aldı.

Ekim 1986’da “Vorsprung durch Technik”, Audi Kurumsal Kimliğinin bir modülü haline geldi.

Değişen teknoloji, kalıcı slogan

Sloganın 50. Yılı aktiflikleri çerçevesinde çeşitli çalışmalar yapacak olan Audi, Aralık ayında “Living Progress–Vorsprung durch Technik 50.Yıl” başlıklı yeni bir özel sergiyi açacak. Audi Forum Neckarsulm’daki stantta ziyaretçileri markanın yıllar boyunca süren teknoloji tutkusunu görebilecekler.

50 yıl öncesinde hayata geçmesine karşın, bu süreçte markanın yaşadığı tüm yeniliklerin ve gelişmelerin, hülasa tüm Audi reklamlarında kullanılması sürekliliği, “Vorsprung durch Technik”in en değerli başarısı. Slogan, markanın kilometre taşı olarak isimlendirilebilecek tüm gelişmelerinde yer alabildi:

AUDI AG Teknik Geliştirmeden Sorumlu İdare Şurası Üyesi Oliver Hoffmann için bunların başında quattro teknolojisi geliyor. Hoffman “quattro yalnızca rallide elde ettiğimiz muvaffakiyetlerin temeli olmakla kalmadı, birebir vakitte tecrübemizin yarışlardan seri üretime aktarılmasını da temsil ediyor. 1980’li yıllardan bu yana quattro ve Audi el ele yol alıyor. Bir öteki değerli kilometre taşı ise, 1994’te Audi Space Fram teknolojisine sahip birinci Audi A8 oldu. Bu model premium segmentteki yerimizi sağlamlaştırmamıza yardımcı oldu.” dedi.

1999 yılında pazara sunulan birinci ve bugüne kadar üretilen tek dört kapılı üç litrelik araba olan alüminyum kompakt A2 1.2 TDI de bir öteki kilometre taşı.

2000’li yılların başında Le Mans’la tanınan, FSI, Turbo-FSI, lazer aydınlatma, Ultra teknolojisi ve hibritler üzere yeni teknolojiler ve bu ünlü dayanıklılık gayretinde kazanılan seri zaferler de sloganın sürekliliğinin bir öteki delili oldu.

Markanın bir sonraki sıçramasını yaptığı 2018’de, seri üretime giren, 400 kilometrelik bir menzile sahip ve birinci sınıf elektromobilite için yeni bir devri başlatan, birinci büsbütün elektrikli Audi modeli olan Audi e-tron oldu. Üç yıl sonra, dizaynında ihtilal yaratan ve e-mobilitenin geleceğinin heyecan verici olacağının ispatı olan Audi e-tron GT pazara sunuldu.

Yeni bağlantı stratejisi“Future is a Attitude” ile mobiliteye ait eski görüşleri daima olarak sorgularken, geleceğe yönelik yaklaşımının da altını çizen Audi, 2010’ların sonunda, sürdürülebilirliği ana şirket maksadı haline getirdi.

‘Vorsprung’ bir ruh halidir

Audi‘nin, bağımsız etraf programı ‘Mission Zero’yla kaynak verimliliği için sayısız tedbiri bir ortaya getirdiğini ve ekolojik ayak izini azaltarak kendini daima olarak etrafa adadığını söyleyen AUDI AG İdare Konseyi Üyesi Hildegard Wortmann,“Hedef: Audi’nin 2050 yılına kadar karbon nötr olması. Sürdürülebilir premium mobilite sağlayıcısı haline geliyoruz ve burada başkan olmak istiyoruz. Bu nedenle, etraf dostu sürüş konusunda teknolojik bir önder olma uğraşlarımızı yoğunlaştırıyoruz“ dedi.

İlerlemeyi tekrar tanımladıklarını ve sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve elektrifikasyona odaklandıklarını söyleyen Wortmann,“Değişim tarafından yönlendirilmek değil, değişimin itici güçleri olmak her vakit bizim ayrıcalığımız oldu. Yeni mobilite çağında, ilerlemeyi yalnızca en yüksek mühendislik sanatı, son teknoloji tasarım ve dijital tecrübe olarak görmüyoruz. Audi, geçmiş yıllardaki teknolojik gelişmelere bel bağlamayacak. Audi en ilerici premium marka zira biz her vakit geleceği bir fırsat olarak görüyor ve onu faal olarak şekillendiriyoruz. ‘Vorsprung’ bir ruh halidir.” formunda bilgi verdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu