Bentley’in CEO’su, Elektrikli Araba Konusunda Açıklama Yaptı

İngiliz lüks araba üreticisi Bentley'in CEO’su Adrian Hallmark, Goodwood Sürat Festivali'nde elektrikli otomobillerle ilgili açıklamalarda bulundu. Hallmark, birebir vakitte müşteri odaklı bir anketin sonuçlarını da paylaştı. Ankete nazaran Bentley marka otomobil sahibi olan beşerler, başka lüks markaların müşterilerine kıyasla %30 oranında daha fazla elektrikli otomobil sahibi olmak istiyorlar.

Konuyla ilgili görüşlerini belirten Hallmark, “Elektrikli bir Bentley otomobil çıkarmak için çabuk etmek istiyorum. Bizim bir marka olarak öne çıkmamız gerekiyor. Müşterilerden de bu hususta büyük talep var” dedi. Bu kelamların akabinde da neden şu ana kadar bir elektrikli otomobil üretmedikleri sorusuna yanıt niteliğinde açıklamalar yapan Hallmark, elektrikli otomobiller için günümüz teknolojisinin Bentley kalitesini yansıtabilecek seviyede olmadığını söyledi.

Konuya örnek olarak bir ampulü kullanan Hallmark, “Günümüzde var olan teknolojiyle bir elektrikli otomobil yapmamız, elimizde bulunan bir ampulü sadece yarı kapasitesinde çalıştırabilecek bir batarya almaya emsal. Bentley marka bir otomobile sığdırabileceğimiz batarya, bize gereksinimimiz olan menzili vermiyor. Muhtaçlığımız olan menzili verebilen bataryalarda arabayı çok ağır yapıyor” ifadelerini kullandı.

Hallmark, istedikleri asgarî menzilin 640 kilometre olarak açıkladı. Bu paha, günümüz otomobillerinin bir depo akaryakıtla gidebileceği aralığa muadil sayılır. Hallmark birebir vakitte gözünü ‘Solid State’ teknolojisine çevirmiş durumda. Bilindiği üzere günümüzde kullanılan Li-ion teknolojili bataryalar, bir arabanın tartısını yaklaşık 500 kilogram kadar arttırıyor.

Solid State teknolojisiyle üretilecek bataryalar ile bu tartının yarı yarıya düşmesi bekleniyor. Burada değerli olan şey, Solid State teknolojisinin 5 ile 10 yıl ortasında sanayi standardı hâline gelmesi beklenmesi. Yani Bentley marka elektrikli otomobillerin satış maksatlı üretilmesi için önümüzde uzun bir vakit var üzere görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu