Bir Klasik Olan 7 Otomobil Modelinin Günümüzdeki Halleri

Günümüzde üretilen araba modellerinin birçok, aslında çok eski vakitlerde atılmış temellere dayanır. Kimi araba üreticileri, uzun yıllar evvel çıkardıkları modelleri vakitle yenileyerek günümüze kadar getirmeyi başarmışlardır. Lafı daha fazla uzatmadan, gelin geçmişten günümüze kadar gelmeyi başaran arabalardan birkaçına göz atalım. 

Volkswagen Beetle (1938-2019):

Ülkemizde de geçmişten beridir ziyadesiyle sevilen bir model olan Beetle’dan, nam-ı diğer Vosvos’tan bahsetmesek olmazdı. Araba, Almanya’da Hitler’in buyruğu ile Ferdinand Porsche tarafından tasarlanmıştır. Birinci modeli 1938 yılında üretilen Vosvos, günümüzde yenilenmiş dizaynıyla hala yolların tozunu attırmaya devam etmekte. 

Ford Mustang (1965-2019):

Şüphesiz birden fazla insanın çocukluk hayali olan ve günümüzdeki karizmatik dizaynıyla da birçok araba tutkununda hayranlık uyandıran Ford Mustang, birinci olarak 1965 yılında üretildi. Dizaynının yanı sıra gücüyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Ford Mustang, yenilenen yüzüyle hala kendi ruhunu yollara yansıtmaya devam ediyor. 

Dodge Challenger (1970-2019):

Klasik tutkunu insanların bir öbür gözdesi olan Dodge Challenger, birinci olarak 1970 yılında piyasaya sunuldu. Ziyadesiyle güçlü olan bu araba, agresifliği ön plana atan dizaynıyla da dikkat çekiyor. Eski modelinin izlerini taşıyan yeni tasarımı ile araba agresif duruşundan hiçbir şey kaybetmemiş.  

Nissan Skyline GT-R (1969-2019):

Bir Japon mükemmeli olan Skyline GT-R’ın üretimi 1969 yılına kadar uzanıyor. Skyline serisinin ince dokunuşlarla daha performanslı hale getirilen modeli olan GT-R, günümüzde R35 modeli ile karşımıza çıkıyor.  

Porsche 911 (1964-2019):

Her şeyi bir kenara bırakıp sportifliği ele aldığınızda, Porsche işini en uygun yapan marka diyebiliriz. Gerek tasarımı gerek atikliği olsun sportifliğini her bakımdan dışarıya belirli eden Porsche 911’in birinci varyasyonları 1964 yılında üretildi. Geriden motorlu ve arttan itişli olarak üretilen bu model, yarış pistinde de vaktinde kendini kanıtlamış ve hala daha kanıtlamaya devam ediyor.  

Chevrolet Camaro (1967-2019):

Çoğu insanın Transformers filminden tanıdığı Camaro, güçlü ve agresif duruşuyla sportifliğini her açıdan yansıtıyor. Birinci modeli 1967’de üretilen Camaro, yenilenmiş dizaynında da eski modelindeki üzere keskin sınırlara sahip olmasıyla gözleri üzerine çekmeyi başaran otomobillerden birisi. 

Chevrolet Corvette (1963-2019):

Chevrolet’in hızlı ve sportiflik denince akla gelen bir öteki arabası olan Corvette, birinci olarak 1963 yılında yollara çıktı. O gün nasıl sportif ve atikse, geleneği 7 kuşak sonraki dizaynıyla da devam ettiren Corvette, süratli ve agresif ruhunu hala taşıyor. 

Başa dön tuşu