Bir Tesla Model X Sebepsiz Yere Alev Aldı

Elektrikli araba üreticilerinin en hassas olduğu bahislerden bir tanesi de araçlarda yangına karşı alınan tedbirler. Elektrikli araçlar, bir kez yanmaya başladıklarında çoklukla bataryaları bitene kadar söndürülemiyor.

Öte yandan bir Tesla Model X, yanmak konusunda hayli ısrarcı. Tamire götürüldüğü sırada alev alan aracın daha evvel de garajda boş dururken yandığı tespit edildi.

Adli tıp mühendisi David Bizza, aracın garajdan çıkarıldığını söylerken, bir Tesla mühendisinin aracın bataryasından beslemeyi çıkardığını, böylelikle aracın inançlı taşımaya uygun hale geldiğini söyledi. Saat 3:30’da taşıması başlayan araç, 6:20 civarında görünürde hiçbir sebep olmaksızın alev aldı.

Yangın, söndürülene kadar dört saat sürdü ve araca önemli hasar verdi. Yangının sebebi bilinmiyor. Öte yandan bu, bir Tesla aracın durduk yere alev aldığı birinci olay da değil. Geçtiğimiz aralık ayında da garaja çekilen bir Model S, açıklanamayan bir biçimde alev almıştı. Bu aracın da daha evvel bir hasar kaydı bulunmuyordu.

Tesla, bu mevzuda yaşanan olayların “olağanüstü ender vakalar” olduğunu açıklamıştı. Son yanan aracın görüntüsü olmasa da durduk yere alev alan bir Tesla S’e ilişkin aşağıdaki görüntü, elektrikli araçlarda yangın konusunda fikir verebilir.

Başa dön tuşu