BMW CEO’su Harald Krüger, Şirketten Kovulmadan İstifa Etti

1916 yılında kurulan ve araba bölümünde devleşen BMW, büyük bir ayrılık kararıyla karşı karşıya. Şirketin 2015 yılından beri CEO'luk vazifesini yapan Harald Krüger, önümüzdeki yılın Nisan ayında bitecek olan kontratının yenilenmesini istemediğini, bunun için rastgele bir talepte bulunmadığını ve vazife müddetinin dolmasıyla misyonundan ayrılacağını açıkladı.

Geçtiğimiz hafta içerisinde ise Alman basını, BMW idaresinin 18 Temmuz'da hususla ilgili olarak yapacağı bir toplantıda Krüger ile yola devam etmeyeceklerini açıklayacaklarını lakin Krüger'in 27 yıldır BMW'ye hizmet etmesi nedeniyle kendisine sembolik bir misyonun verileceği tabir edilmişti. Krüger, yapmış olduğu bu atılım ile şirket idaresi tarafından işten çıkarılmadan kendisi istifa etmiş oldu.

Şirketin bu türlü bir karar almasının altında elbette kimi nedenler yatıyor. 2019 yılının birinci çeyreği için açıklanan gelir raporunda, BMW'nin 10 yıl sonra birinci sefer araba bölümünde ziyan ettiği tabir edildi. Şirketin geliri geçtiğimiz yılın birebir devrine nazaran yüzde 42 oranında düşerek 1,1 milyar euroya geriledi. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda, fiyat rekabetinin geliri düşürdüğü belirtildi. Şirket, bu zararın akabinde 12 milyar euroluk yeni bir tasarruf paketi açıkladı. Krüger'in istifa sürecinin, yaşanan gelir kaybından ötürü olduğu söyleniyor.

Krüger, bugün yaptığı açıklamada şirket çalışanlarına teşekkür etti ve aldığı ayrılık kararının, yeni uğraşlar için olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu