BMW, Logosunun Ne Anlama Geldiğini Açıkladı

Otomobil bölümü denildiği vakit akıllara birinci olarak Alman arabalarının geldiği yadsınamaz bir gerçek. Zati günümüzde en çok araba de Almanya'da üretiliyor ve yeryüzünde gördüğümüz neredeyse her beş arabadan bir tanesi Alman imali.

Almanya'nın önde gelen araba üreticilerine bakacak olursak Mercedes Benz, Audi, Volkswagen, BMW, Porsche ve daha pek çok markayı sayabiliriz. Bu haberimizin konusu ise her periyot dikkatleri üzerine çekmeyi başaran BMW'yle ilgili. BMW, yıllardır süren bir tartışmaya son noktayı koydu ve logosunun ne manaya geldiğini açıkladı.

BMW'nin logosunu anlatan isim, BMW Group Classic'in Arşiv Müdürü Fred Jakobs. Jakobs'un anlattıkları, geçmiş periyotlardan günümüze kadar yaşananları açıkça gözler önüne seriyor.

Aslına bakacak olursak BMW 1917 yılında “Rapp Motorenwerke”nin ismini değiştirerek ortaya çıkıyor. Rapp Motorenwerke o periyotlarda Almanya'nın Bavyera eyaletinde bulunan Münih kentinde üretimlerini sürdürüyordu. BMW'nin isminin genişletilmiş haliyse Bayerische Motoren Werke yahut Bavarian Motor Works.

Rapp Motorenwerke'in isim değişikliğinden evvelki ve sonraki birinci logo:

Jakobs, kuruldukları birinci periyotlarda BMW'nin rastgele bir logosunun olmadığını söylüyor. Bunun nedeni olarak da o periyotlarda logo kavramının değerli bir şey olmadığını gösteriyor. “Temmuz ayında ticari sicile sahip olmamıza karşın rastgele bir logomuz yoktu. Üstelik birebir ay içerisinde yayınladığımız reklam sinemalarında de rastgele bir logo kullanmadık.” sözlerine yer veren Jakobs, o periyot için kıymetli olan şeyin uçaklar, tekneler ve tarım bölümü için motor üretmek olduğunu söylüyor.

BMW'nin birinci logosu ise 5 Ekim 1917 tarihinde geliyor. Üstte gördüğünüz bu logo şirketin geçmişe olan hürmetinden ötürü çok büyük değişikliklere uğramıyor, temel yapı korunurken birtakım dokunuşlar yapılıyor ve orta kısma mavi ve beyaz renkler ekleniyor. Aslında bu renkler, Bavyera eyaletinin bayrağının renklerini temsil ediyor. Fakat bu dizayn, özgün bayrağın zıt halinde tasarlanıyor. Bunun nedenini de açıklayan Jakobs, “O periyotlarda bulunan yasalar gereği ticari şirketlerin devlet bayrağı, devlet arması ve başka tüm egemenlik sembollerini logolarında kullanması yasaktı.” diyor.

1923 yılında BMW, birinci motosiklet modeli olan BMW R 32'yi üretiyor ve logo, birinci defa bu motosikletin yakıt deposunda görülüyor. İşte o motosiklet:

1929 yılına gelindiği vakitse BMW bir reklam hazırlıyor ve bu reklamda bir uçağın döner pervanesinin üzerinde BMW tabirinin ve mavimsi bir rengin oluştuğu açıkça görülüyor. 

Aslında BMW'nin logosuyla ilgili yanlış bir bilginin ortaya çıkmasının nedeni olarak da bu reklam gösteriliyor. Jakobs, pek çok kişinin bu reklam nedeniyle BMW'nin logosunun bir uçak pervanesi olduğunu düşündüğünü lakin bunun hakikat olmadığını açıklıyor. Jakobs, o dönemki BMW yetkililerinin bu yanlışı düzeltmek için rastgele bir şey yapmadıklarını, üstelik o devirlerde pervane halinin logoyla ilgili olduğunun söylendiğini söz ediyor. Bu yüzden de BMW'nin logosu 90 yıldır tartışılıyor.

Yıllar geçtikçe de BMW'nin logosuna ufak dokunuşlar yapılıyor ve biraz daha çağdaş bir hal alıyor. 1997 yılından beriyse şu anki logo kullanılıyor. 

İşte BMW logosunun tarihi değişimi:

Başa dön tuşu