BMW’nin Patronu, Bağımsız Bir M Division Otomobili Onayladı

BMW’nin M kısmı, kendisine ilişkin bağımsız bir model olan BMW M Division üzerinde çalışıyor. Bu M kısmının efsanevi M1 kasasından sonraki birinci kendi bağımsız modeli olacak. Top Gear’a konuşan M kısmı lideri Markus Flasch, “Yeni bir bağımsız araç için somut adımlarımız ve planlarımız var. Bağımsız M araçları, takımımızın üzerinde çalışmayı en çok sevdiği şey” açıklamasını yaptı.

M Division, Mercedes-AMG One’a rakip olarak gelmeyecek

Bağımsız olan M modeli, yaklaşmakta olan Mercedes-AMG One’a rakip olarak gelmeyecek. Ayrıyeten, yeni modelin bir hibrit yahut büsbütün elektrikli olması bekleniyor. Flasch araç hakkında yaptığı konuşmada, “Elektrikli bir motor üzerine çalışıyoruz ve gayemiz büsbütün elektrikli bir otomobil üretmek, lakin bu seçenekleri sırf karakter açısından bir avantaj sundukları vakit müşterilere sunacağız” dedi.

Bu araçla ilgili söylentiler yaklaşık bir yıldır dönüyor. Son raporlar, M takımının aklında bir araç olduğunu açıkça ortaya koyuyor, fakat BMW’nin en üst seviye yöneticilerini ikna etmek için projenin ikna edici olması koşul. Markanın mevcut stratejisiyle tıpkı doğrultuda olmak için, yeni bağımsız M araçlarında düşük emisyonlar bir öncelik olmak zorunda. Ortaya çıkan bir rapor, M grubunun ve BMW i programındaki bireylerin bu yeni araç üzerinde işbirliği yapacağını gösteriyor. Bu faktör, Flasch’in yaptığı açıklamada bahsettiği üzere bir hibrit ya da büsbütün elektrikli bir modelin geleceğini doğruluyor.

M Division, i8 modelinin devamı niteliğinde değil

Flasch, aracın i8 modelinin devamı olmadığını ve i8 üzerinde hiç çalışmadıklarını da belirtti. Flasch, “i ve M kısımları daima etkileşim halindedir ve daima fikir alışverişi yapıyoruz, lakin BMW M Division modeli i8’in bir halefi değil” açıklamasını yaptı. BMW M Division, daha evvel tanıtılan Vision M Next modeline benzeyecek.

Başa dön tuşu