BMW’nin Yeni Altıgen Biçimindeki Direksiyonu

Elektrikli otomobil piyasasında varlığını hissettiren BMW, yeni aracı iNext için kimi tanıtım manzaraları paylaştı. BMW'nin 2021 yılında piyasaya çıkartacağı iNext, sırf BMW'nin elektrikli arabalarının geleceği değil, tıpkı vakitte BMW'nin kendi kendine sürüş sisteminin amiral gemisi olması özelliğine de sahip. Bu nedenle BMW, farklı dizaynlı bir direksiyona ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

iNext'in karanlık görüntüsünde üstte gösterilen direksiyon simidi, klâsik daire yerine altıgen yahut en çağdaş otomobillerde bulduğunuz düz tabanlı daire tekerleklerini andırıyor. BMW, bunların hepsinin sürücü ile arabanın vadettiği otomatik sürüş modu ortasındaki bağlantısı ve geçişi kolaylaştırmaya yardımcı olduğunu iddia ediyor. Direksiyonun biçimi, şoförün apansız denetimi ele alması gerekiyorsa direksiyon açısını çabucak anlamasına yardımcı olmak için bu halde tasarlandı.

BMW, bu tasarımın yassı direksiyona nazaran daha rahat bir kullanım sağladığını da sav ediyor. Ayrıyeten direksiyon simidindeki aydınlatmalar, kendi kendini süren sistemin ne yaptığını göstermek ve arabanın denetimi geri alması gerektiğinde sürücüyü uyarmak için o bölgede pozisyonlandırılmış.

Alman otomotiv devi BMW'nin elektrikli araç teşebbüsünün dizaynıyla da beğeni toplaması bekleniyor. Gelişen elektrikli araba pazarında yer edinmeye çalışan şirketin bu teşebbüsünde başarılı olup olamayacağını önümüzdeki süreçte daima birlikte göreceğiz.

Başa dön tuşu