Bomba İddia: Mitsubishi, Lancer Evolution’u Geri Getirecek

Mitsubishi, hayranlarının ve meraklılarının kalbini kıran bir açıklama yapmış, Eclipse ve Lancer Evolution üzere spor arabalarının üretimine son vermişti. Bu kararın nedeni olarak da firmanın elektrikli, hibrit ve SUV arabalara odaklanma kararı gösterilmişti. 

Autocar UK’nin Mitsubishi içinden aldığı duyumlara nazaran firma, efsanevi arabası Lancer Evulotion’ı geri getirmeye hazırlanıyor. Mitsubishi'nin açıklamasında ise araç, yakın gelecek planları ortasında yer almıyordu.  Yeniden de insanların umutlarını canlı tutmasını sağlayan küçük ayrıntılar var. 

İddialar doğruysa yeni Lancer Evolution XI (11. nesil olacağı için XI), muhtemelen 2.0 litrelik turboşarjlı bir motora sahip olacak. Bu motorun 4 silindirli olması ve Renault Megane RS’in motoruna benzemesi bekleniyor. Tıpkı çift kavramalı otomatik şanzıman bu araçta da kullanılabilir fakat Mitsubishi’nin büsbütün kendine özel bir S-AWC dört çeker sürüş sistemi geliştirmesi de ihtimaller dahilinde yer alıyor. 

Megane RS, 296 beygirlik bir motora sahip. Lancer Evo’nun doğal rakibi olan WRX STi ise 210 beygir güce sahip. Mitsubishi bu işi yapacaksa Subaru’nun WRX STi S209 isimli motorunu isteyecektir. O motor 341 beygir güç üretiyor ve çekişi de rakiplerinden daha uygun.

Bir öteki sav da aracın 48 bolt sisteme sahip olacağı tarafında. Yeni Evo bu sayede kısıtlı düzeyde de olsa hibrit özellikleri gösterebilecek. Bu özellik sayesinde basitçe motora elektronik bir kısım ekleniyor. Böylelikle motor performansı gelişiyor. Ayrıyeten 48 B sistem, aracın hesaplama kabiliyetini de daha üste çekebilir.

Mitsubishi, 2016 yılında Renault-Nissan iştirakine katıldı. Şirketin %43 payı de Nissan’a ilişkin durumda. 

Yeni Evo, iştirakin son eseri olan modüler CMF-C/D F4 platformunda üretilebilir. Bu tesis şu anda her üç şirketin ortak çalışmasıyla geliştiriliyor.

En son Lancer Evolution modeli 2016’da üretilmişti. 2000’li yıllardan beri Lancer ve Subaru ortasında amansız bir yarış devam ediyordu. Hatta bu iki arabayı sık sık WRC etkinliklerinin posterlerinde görmek mümkündü. 

Firmanın şu andaki yöneticisi olan Osamu Masuko, araba üreticisini eski gösterişli günlerine kavuşturmayı ve yine performans araçları üretmeyi planlıyor. 70 yaşındaki Masuko’nun emekliliğinin akabinde şirketin denetimine geçecek olan Takao Kato da Masuko’nun planına nazaran hareket edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu