CERN, Otonom Araçlar İçin Volvo İle İşbirliğine Gidiyor

CERN, 23 Avrupa Birliği üye ülkesinden bilim insanlarıyla çalışıyor ve atom altı parçacıkları ışık suratına yaklaştıran Hadron Parçacık Çarpıştırıcısı'nın yapımcısı olarak biliniyor. Zenuity, özerk araçların getirdiği büyük data zorluklarını ele almak için CERN ile çalışacağını söyledi. Süratli hesaplama yapabilen arabalar, kararları daha çabuk verebilir ve bu halde kazalar önlenebilir.

Zenuity yazdığı bir blog yazısında, “Güvenli otonom arabaların geliştirilmesi için bu sorunun ele alınması çok değerlidir. Zenuity’nin otomobil kazalarını ve buna bağlı yaralanma ve vefatları büsbütün ortadan kaldıracak araçların geliştirilmesini hızlandırmak için uzun vadeli tutkusunun kıymetli bir parçasıdır” dedi.

CERN’in tecrübesi, Zenuity için bir fırsat:

Parçacık çarpıştırıcısını ve nükleer araştırmasını güçlendirmek için gereken büyük bilgi süreç kaynakları göz önüne alındığında ise CERN, büyük ölçüde bilgi ile çalışmakta tecrübeli. Zenuity CEO'su Dr. Dennis Nobelius “Yüksek güçlü parçacık çarpışmalarını yürüten CERN üzere bir tertibin, çarpışmaların büsbütün ortadan kaldırılmasına adanmış bir şirketle çalışabileceğini düşünüyorum” dedi.

Zenuity ve CERN, büyük dataları daha güzel ele almak, tıpkı vakitte derin öğrenme algoritmalarının bellek tüketimini ve çalışma vakti gereksinimlerini azaltmak için FPGA'ları gayesinin bir kesimi olarak kullanmak istiyor. TPU'lar ve GPU'ların yanı sıra FPGA'lar, Microsoft’un Project Brainwave üzere makine öğrenmesini hızlandırmak için kullanılan donanımın bir kesimidir. FPGA'lar ayrıyeten yüksek performanslı bilgi süreç süreçlerinde ve bilgi merkezlerinde kullanılır.

Örneğin, Azure, tüm data merkezlerinde şifreleme ve sıkıştırma için FPGA’ları kullanır ve yakında Intel Bilgi Merkezi’nin Intel Agilex yonga serisi bilgi merkezi süreçlerine de odaklanacaktır. Son olarak hatırlatalım; Seeden'da bulunan Zenuity'nin şu anda Çin, Almanya, İsveç ve ABD'de 600'den fazla çalışanı bulunuyor.

Başa dön tuşu