Citroen’in Konsept Elektrikli Otomobili: 19_19

Son yıllarda araba devleri elektrikli arabaların geleceğinin parlak olduğunun farkına vardı. Akabinde da peş peşe kendi elektrikli araçlarını ve elektrikli konseptlerini tanıtmaya başladılar. Bu konseptlerden biri de Fransız Citroen’den geldi.

Firmanın “tekerlekli salon” olarak tanımladığı konsept aracı 19_19, şirketin yaptığı tariften da anlaşılacağı üzere konforu ve rahatlığı öne çıkarıyor. Dinamik sürüşten fazla rahatlığa odaklanan bir konsept arabayla karşı karşıyayız. Araç içindeki alan elbette bir salondan daha üçük lakin koltuklar evdekilerden pek de farklı değil.

Aracın içerisindeki koltuklar ayarlanabiliyor, kısmen de olsa döndürülebiliyor. Citroen bu koltukların yolcuların her gereksinimine yeteceğini söylese de bunun ne manaya geldiğini belirtmemiş, muhtemelen koltukların masaj, ısıtma, soğutma üzere özellikleri olmasını lisana getirdiler. Öte yandan araçta şahısları yalnızca bir varlık olarak değil şahsî seviyede de tanıyabilecek, ona nazaran hareket edebilecek bir yapay zeka sistemi var.

Otonom araçlarda pek görmesek de Citroen bu aracında alışıldık direksiyonlardan vazgeçmiş değil. Şoför aracı kendi denetim etek isterse diye çıkarılabilir direksiyon ve pedallar var.

Aracın genel tasarımı ise havacılıktan, jetlerin pilot kabinlerinden esinlenerek yapılmış. İnce kenarlı cam tavan geniş bir görüş alanı sağlıyor.

Performans manasında da aracın özellikleri hiç kötü sayılmaz. En yüksek suratı 200 km olan araç, 0’dan 100’e 5 saniyede çıkıyor. Aracın menzili 800 kilometre ve 20 dakika şarjla 600 kilometre daha yol gidebiliyor.

Bunlar olağan şimdilik teorideki özellikler. 19_19 konsept araç Citroen’in 100. yıl kutlamalarının bir modülü. Konsept araç insanların karşısına ise 16 Mayıs’ta Paris’te yapılacak olan VivaTech’te çıkacak. Aracın tanıtım görüntüsünü aşağıda izleyebilirsiniz.

Başa dön tuşu