CUPRA markası Türkiye’de

SEAT, arabalarının sportif ve performans özelliklerini yesyeni bir formda tabir ettiği CUPRA markasını, Doğuş Otomotiv teminatı ile Türkiye’de satışa sunuyor.

SEAT’ın kendi bünyesinde bağımsız bir marka olarak yarattığı CUPRA, sportif sürüşü teknoloji ile birleştirerek hayranlarına eşsiz bir tecrübesi vadediyor. Araba tutkunlarının merakla takip ettiği CUPRA, yüksek performanslı formülü ile tutku ve hamasetin araba dünyasındaki yeni ifadesi!

Türkiye yollarında yerini almaya hazır olan CUPRA markası; kusursuz simetrideki logosu, yüksek kaliteli personelliği, rafine ve doğal dokular hedeflenerek oluşturulmuş renk seçenekleri ile “stil ve güç” kavramlarının sofistike bir temsilcisi. Markanın ortaya çıkış ideolojisinin altında kalite, sürüş ve performans yatıyor. Bu ideoloji arabanın en ince ayrıntılarında bile kendisini hissettiriyor.

CUPRA logosunun ilham kaynağı, kabile toplumlarının yüreği, korkusuzluğu ve kararlılığından geliyor. Bu tasarım, iç içe geçmiş, simetrik iki “C” harfinden oluşuyor ve marka için bir logo olmanın çok ötesinde, aslında daha çok bir sembol olarak görülüyor. Logoda yer verilen bakır rengi modelin rafine karakterini kusursuz bir biçimde yansıtıyor. Markayı betimleyen başka bir ton da petrol mavisi… Camgöbeği rengine siyahın küçük bir dokunuşuyla elde edilen karışım, modelin karakterini vurguluyor. Arabanın karakterlerini yansıtan jantlar, yan aynalar ve kimi iç trim modüllerinde CUPRA’nın zarafetini yansıtacak uygun renk tonlarını bulmak için bakır ve granit üzere farklı dokulardaki doğal materyallerden esinleniliyor.

SEAT Sport’un sorumluluğunda faaliyet gösteren motor sporları ve yarış ünitelerini de tümüyle bünyesinde toplayan CUPRA’nın yarattığı tüm arabalar yarış pistlerinde doğup günlük kullanım için uyarlanıyor…

CUPRA markası ülkeye Formentor ile giriş yaptı

Türkiye’de satışa sunulan birinci CUPRA modeli Formentor oldu. İsmini İspanya’nın Mayorka adasındaki sarp kayalıklardan oluşan Formentor burnundan alan model, yalnızca CUPRA markasına özel olarak geliştirilen birinci model. CUPRA Formentor, markanın DNA’sını kusursuz bir biçimde yansıtıyor. Bir performans arabasının özellikleriyle SUV modellerinin avantajlarını bir ortaya getiren CUPRA Formentor güçlü ve keskin çizgilere sahip ön kısmı, bakır renkli CUPRA ambleminin bulunduğu geniş ön ızgarasıyla dikkat çeken bir görünüşe sahip. Full LED mercekli ön farlarla modelin çarpıcı görünüşü tamamlanıyor. Yuvarlak biçimli sis farları ile faklı bir duruş sergiliyor. Hem şık, hem güçlü tasarım, dinamik LED art sinyal lambalarıyla sürdürülüyor. Araca görsel bir genişlik kazandıran ve çağdaş bir görünüm oluşturmakla kalmayıp, aracın dikkat çekmesine yardımcı olan uçtan uca uzanan “Infinite LED” art farlar ile güçlü tasarım tamamlanıyor.

CUPRA markası Formentor dışında birinci şarj edilebilir CUPRA modeli olan CUPRA Leon ve markanın ikonik modeli CUPRA Ateca’nın da satışını gerçekleştirecek. Bunların dışında markanın büsbütün elektrikli CUPRA Born modelinin de Türkiye satışı planlanmakta.

Touring yarış serilerinde yıllardır değerli başarılara imza atan CUPRA, dünyanın birinci 100 elektrikli touring yarış arabası olan CUPRA E-Racer ile yarışçı kimliğini devam ettiriyor. CUPRA Leon modeli temel alınarak geliştirilen CUPRA E-Racer performans arabalarının geleceğine ışık tutuyor.

Formentor’da 4 farklı motor seçeneği

CUPRA Formentor, 1.5 TSI 150 HP DSG versiyonuna ek 2.0 TSI 310 HP DSG 4Drive ve 1.4 eHybrid (PHEV) versiyonlarıyla satışa sunuluyor.

Serinin 310 HP güç üreten en güçlü versiyonunda CUPRA markasının DNA’sı en üst seviyede yansıtılıyor. Aracın cazibesi ise hisleri harekete geçiren bir sesle tamamlanıyor.

CUPRA Formentor serisi iki kategoriye ayrılıyor: Motor gücü 245 HP ve üstünde olanlar CUPRA Formentor VZ olarak isimlendiriliyor. İspanyolca “Veloz” tabirinin kısaltması olan VZ, süratli yahut çabuk manasına geliyor ve CUPRA Formentor’un en güçlü versiyonlarını kusursuz halde tanımlıyor.

Serinin daha düşük güce sahip seçenekleri ortasında akaryakıtlı 1.5 TSI 150 HP DSG’nin yanı sıra yeniden DSG şanzımanlı 1.4 eHybrid (PHEV) 205 HP yer alıyor. Güç artışının göstergesi olan VZ eki, Formentor VZ 1.4 eHybrid (PHEV) 245 HP DSG ve Formentor VZ 2.0 TSI 310 HP DSG 4Drive versiyonlarında yer alıyor.

MQB Evo mimarisi üzerine geliştirilmiş tasarımı, şoförlere mümkün olan en kusursuz tecrübesi yaşatıyor. Formentor VZ versiyonlerında Adaptif Şasi Denetimi (DCC) standart olarak sunuluyor. DCC sistemi, sürüş şartlarına ve şoförün seçtiği sürüş moduna (Konfor, Spor, Ferdî, CUPRA) bağlı olarak ebediyen her amortisörün sertliğini ayarlıyor. 4Drive çekiş sistemi ise yol şartlarını gerçek vakitli olarak tahlil ederek ülkü çekişi sağlamak için gereken gücün iletilmesini sağlıyor. EDS elektronik yardım sistemi sayesinde tork, aracın tekerlekleri ortasında denetim edilebiliyor. Bu sayede her türlü şartta en âlâ yol tutuşu sunması hedefleniyor.

Yüksek kaliteli iç mekan

CUPRA Formentor’un etkileyici dış tasarımı, yüksek kaliteli iç dizaynıyla tamamlanıyor. Aracın içi, CUPRA markasının şekline eşsiz bir bakış açısı getirerek çağdaşlık ve sportiflik hissi uyandırıyor. Aracın kilitleri açıldığı anda yere CUPRA logosu yansıtılırken, direksiyon ve spor koltuklar ise hafif bir ışıkla aydınlatılıyor. Formentor, şoför ve yolcularını yüksek kaliteli iç dizaynın konforuyla çevreliyor. Araç içinde yolcuları sarmalayan yüksek kaliteli materyaller, fırçalanmış alüminyum ve bakır renkli ögelerle birlikte araç içinin çağdaş bir görünüm kazanmasını sağlıyor.

Petrol Mavisi ve Siyah renklerde sunulan “Bucket” tip spor koltuklar, spor bir sürüş hissi için alçak formda pozisyonlandırılmış. Ayrıyeten daha ergonomik bir oturma durumu sağlayan koltuk tasarımı yola çıkmadan da aracın dinamik yapısını hissettiriyor.

Geniş iç hacim

CUPRA Formentor 4.446 mm uzunluğu, 1.839 mm genişliği ve 1.520 mm yüksekliğiyle araç içinde tüm yolcular için kâfi yükseklik sağlarken 2.679 mm’lik dingil aralığı art koltuktaki yolcular için geniş bacak uzaklığı bırakıyor. 450 litreye varan (4Drive versiyonu için 420 litre, eHybrid versiyonlar için 345 litre) bagaj kapasitesiyle de pratik bir seçenek olduğunu gösteriyor.

Tamamen dijital

10,25” Dijital gösterge panelinden muhtaçlık olunan tüm bilgilere çarçabuk erişilebiliyor. CUPRA modelleri için özel olarak geliştirilen spor görünüm, şoförün sürat ve bölümleri daha net bir biçimde görmesine imkan tanıyor. CUPRA Formentor’da standart olarak sunulan geniş 12” multimedya ekranı birinci bakışta göze çarpıyor. Ayrıyeten müşterilerin bağlantıda kalmasını ve dijital hayatlarını araca çarçabuk taşıyabilmesini sağlayan Full Link teknolojisi de standart olarak Formentor’da yer alıyor.

Son olarak CUPRA Formentor, standart olarak (eHybrid harici) sunulan BeatsAudio ses sistemiyle kullanıcılarına en âlâ müzik deneyimini yaşatmayı amaçlıyor. Bu ses sistemi, 350W güce sahip amfi, üstün kaliteli 10 hoparlör ve bagajda bulunan bir subwooferdan oluşuyor.

Özel renk seçenekleri

CUPRA Formentor’da Mat Petrol Mavi ve Mat Magnetic Gri üzere özel renk seçeneklerinin de bulunduğu geniş bir renk yelpazesi kullanılıyor. Böylelikle araç ekstra görsel şıklık ve kişilik kazanıyor. Renk yelpazesi üç farklı metalik renk (Urban Gümüş Gri, Midnight Siyah ve Magnetic Gri), üç özel metalik renk (Graphene Gri, Kamuflaj Yeşil ve Desire Kırmızı) ve opak Beyaz ile tamamlanıyor.

Güvenlik özellikleri

Ön bölge asistanı, acil durum davet sistemi (e-call), orta kısımda bulunan merkezi hava yastığı dahil toplam 7 hava yastığının yanı sıra, şerit takip asistanı, adaptif sürat sabitleyici, kör nokta tespit sistemi, yarı otonom seyahat asistani üzere özellikleri ile segmentinin en inançlı arabalarından biri olan Formentor Euro NCAP’in kuvvetli güvenlik testlerinden de 5 yıldız alarak geçmeyi başardı. Test sonuçlarına nazaran, yetişkin, yolcu ve yaya muhafaza olmak üzere her kategoride yüksek notlar alarak segmentinin en inançlı araçlarından biri olduğunu kanıtladı.

CUPRA 5 farklı noktada satışta

Yüksek performanslı CUPRA modelleri İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da toplam 5 satış noktasında satışa sunuluyor. Doğuş Otomotiv garantisi ile satışa sunulan CUPRA modelleri, Doğuş Oto Maslak, Avek Tekstilkent, Vosmer İzmir, Doğuş Oto Çankaya ve Doğuş Oto Bursa’daki SEAT showroomları içerisinde oluşturulan özel kısımlarda müşterilerin beğenisine sunuluyor. Büsbütün CUPRA markası için geliştirilmiş birinci model olan Formentor’un yanı sıra CUPRA Ateca ve CUPRA Leon modelleri de özel sipariş ile satılacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu