Curtiss’in 217 Beygirlik Elektrikli Motosikleti: Hades

J.T. Nesbitt, motosiklet tutkunlarının ismini sık sık duydukları bir tasarımcıdır. Daha evvel de Confederate için Wraith ve Hellcat motosikletleri tasarlayan sanatçı, bu kere ‘iki tekerlekli minimalizmin sonuncu ifadesi’ olarak nitelendirdiği Hades isimli motosiklet ile karşımıza çıktı. Bu fikre herkes katılmıyor olsa da motosikletin yeni fikirlerle dolu olduğu açık. 

Tasarımcının, mümkün olduğu kadar fazla parçayı birden fazla gayeyle kullanmayı denediği bu elektrikli motosiklet dizaynında, 217 beygirlik yüksek bir güce ve 200 Nm’lik şaşırtan bir torka ulaşmayı başardı. 

Aracın bu gücü denetim ederken takviye sağlayacak iri bir selesi yok. Onun yerine ince, geriye yanlışsız yavaşça yükselen ve altında da kırmızı renkli, yuvarlak art farların olduğu bir sele tercih edilmiş. Süratten poponuz yanmış üzere gözükmesini ve muhtemelen tüm gücü kullandığınızda selenin üstünde kalmanızı zorlaştıracak olmasını saymazsak selede bir sorun yok üzere gözüküyor. 

Motosikletin altında, olağanda motorun olduğu yerde batarya duruyor. Bataryayı takım borusuna, olağanda yakıt tankının bulunduğu bölgeye bağlayan bir kolon yok. Aracın gövdesi bir tabancaya, bataryası da eski metot, döner sistemli şarjörüne benziyor. Motosiklet bu haliyle, son 100 yılda motosikletlere ilgi duymuş herkes için bir garip imaja sahip. 

Hades’in ön tarafı, Curtiss’in sık sık kullandığı gidon borusuna sahip. Ön çamurluğun üzerine kapanan bu yapı sayesinde motosiklet daha az materyal kullanılarak ve daha hafif formda üretilebiliyor. Aracın süspansiyonunu ise farların altındaki tek modül şok emici sağlıyor. 

Aracın ön tarafındaki pençevari yapı, art tarafta da kendini tekrar ediyor. Motosikletin merkez eksenine nazaran simetrik olan bu yapı, süspansiyon ne yaparsa yapsın bel bölgesinin kasvet yaşamamasını sağlıyor. 

Bu motosikletin argüman ettiği kadar minimalist olduğunu savunmak kolay değil. Öte yandan, genel olarak elektrikli motosikletler büyük yakışıksız iki tekerlekli kutulardan hallice üretildikleri için geleceğe dair bir umut, genel bir tasarım lisanı oluşturulması için atılmış bir birinci adımı oluşturuyor. 

Hades, 2020 yılında 75 bin dolarlık etiketiyle satışa çıkacak. Bu biraz tuzlu fiyatı gözden çıkarabilenlerden firmanın bir başka isteği de WeFunder’da kendilerinin paylarından almaları. Böylelikle Hades, CAD dizaynlarından gerçek bir seri üretim motora dönüşebilir.

Başa dön tuşu