Cybertruck Hakkında Bilinen Her Şey

2 dakikada Teknoloji serimizin yeni kısmına beğenilen geldiniz. Bu içeriğimizin konuğu, geçtiğimiz günlerde tanıtılan ve dizaynının yanı sıra lansman esnasında yaşananlarla da gündem olan Tesla Cybertruck. Araç hakkında tüm bilinenleri sıralayacağımız içeriğimizde Tesla'nın yeni pick-up aracını daha yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Bir otomobilden daha çok bilim kurgu sinemalarından fırlamış üzere görünen Tesla Cybertruk, bilindiği üzere dizaynıyla birkaç gündür toplumsal medya kullanıcılarının amacı hâline gelmişti. Aracın dizaynının bu kadar konuşulması, aslında bireylerin ikiye bölünmüş olmasından kaynaklanıyor. Bir kesim bu tasarımı çok beğenirken kimi bireylerse tasarımı oldukça kaba bulduğunu söylüyor.

Kaba görünen dizaynın nedeni: Araçta kullanılan 30 kat paslanmaz çelik

Aracın tasarımı üstteki görselden de görebileceğiniz gibi keskin sınırlara sahip ve keskin çizgiler, alışık olduğumuz kıvrımlı yüzeylere nazaran göze biraz farklı geliyor. Tesla'nın bu husustaki açıklaması ise araçta kullanılan 30 kat paslanmaz çeliğin bu sınırları mecburî kıldığına işaret ediyor. Kullanılan çeliğin daha fazla kıvrılamayacağını bildiren yetkililer, çeliğin zorlanması durumunda pres makinesinin kırılabileceğini tabir ettiler.

Aracın tasarımı farklı görünse de bunun aerodinamik testlerden tam not aldığını söylemek gerekiyor. Bu da aslında Tesla mühendislerinin tasarım ve aerodinamik ortasında bir istikrar yakaladığını gösteriyor. Dayanıklılık özellikleriyle öne çıkan araçta kullanılan çeliğin, Elon Musk'ın öteki şirketi SpaceX'in Starship aracında kullandığı çelikle birebir olduğunu da ekleyelim.

9 mm mermilere bile güçlü olduğu söylenen gövde, araca ağır bir imaj veriyor. Aracın yollarda bu yükten nasıl etkileneceği ise önümüzdeki günlerde muhakkak olacak. Büsbütün elektrikli bir motora sahip olacak araçta 3 farklı menzil seçeneğinin sunulduğunu da belirtelim.

Tesla Cybertruck'ın fiyatları nasıl olacak?

Araçta kullanıcılara sunulan bataryaların 400 km, 480 km ve 800 km bedellerinde 3 farklı menzille piyasaya çıkacağını söyleyelim. Aracın fiyatını 39.900 dolar olarak açıklayan Tesla; bataryalarda 400 km ile 480 km ortasında 10 bin dolar, 480 km ile 800 km ortasında 20 bin dolar fark olacağını belirtiyor. 

Kırılmaz denilen camlar neden kırıldı?

Bilindiği üzere lansmanda aracın camlarının kırılmaz olduğu belirtilmişti lakin sıra bunu denemeye geldiğinde işler Tesla'nın planladığı üzere gitmedi. Elon Musk, Twitter hesabından yaptığı açıklamada cam testinden evvel yapılan balyoz testinde aslında camın alttan kırıldığı münasebetiyle demir bilyenin camı kırmadığını söyledi.

Elon Musk'ın açıklamasına nazaran 146 bin sipariş alan aracın camının kırılması, muhakkak ki kullanmak isteyen bireyleri etkilememiş. Tesla Cyberturk'ın Türkiye'ye gelip gelmeyeceği bilinmiyor lakin gelirse bu cam kırılma hadisesi, Türkiye'deki alıcıların karar vermesinde tesirli olabilir. Aracın baz modelinin vergisiz Türkiye fiyatının 230.000 TL olacak olması da bir öbür karar parametresi olarak karşımıza çıkabilir. 

Piyasaya siyah ve beyaz olmak üzere iki renkte sürülmesi beklenen araca otonom özellik eklemek isterseniz ödemeniz gereken sayıysa 4.000 dolar daha artıyor. Aracın 2021 yılında da sahiplerine teslim edileceği düşünülüyor. 

Başa dön tuşu