Cybertruck ve Ford F150 Halat Çekme Yarışına Tutuştu (Video)

Elon Musk, Tesla Cybertruck aracının Ford F150 ile yaptığı halat çekme yarışının manzaralarını Twitter hesabında da paylaştı. İki aracın güçlerini kıyaslamamız için bir fırsat sunan bu görüntü, geçtiğimiz günlerde yapılan Cybertruck sunumunda da gösterilmişti.   

Elon Musk, Tesla’nın elektrikli aracı Cybertruck’ın tanıtımından evvelki günlerde de Ford F150 ile kendi araçları arasında birkaç kıyaslama yapmıştı. Ayrıyeten Ford F150’nin dünya çapında en çok satan pick-up araçlarından biri olduğunu da ekleyelim. Elon Musk, daha evvel yaptığı kıyaslamalarda Cybertruck’ın 50.000 dolardan daha az bir maliyete sahip olacağını ve Ford F150’den daha âlâ özellikleri olacağını vadetmişti.

Halat çekme yarışının galibi kim oldu?

Tesla Cybertruck aracının bu yarıştan galip ayrıldığı tartışmasız bir gerçek. Üstelik Musk’ın görüntüden çabucak sonra söylediğine nazaran Cybertruck yokuş üst gidiyordu. Tabii adil olmak gerekirse bu usul yarışlar büsbütün çekiş gücüyle alakalı.

Elbette bu yarış yalnızca araçlara değil, öbür birtakım etmenlere de bağlı. Birçok zaman elektrik gücüyle çalışan motorlar, içten yanmalı motorlara kıyasla daha kısa vakitte daha fazla tork üretme kapasitesine sahip. Hatırlatmakta yarar var; daha evvel Ford da üretim evresinde olan ve tamamı elektrik gücüyle çalışan F150 pick-up aracının yaklaşık 500 tonluk tren vagonlarını çektiği bir görüntü paylaşmıştı.

Yayınlanan halat çekme yarışı görüntüsü, tıpkı vakitte araçların boyutlarını kıyaslamamız için imkan sağlıyor. Her ne kadar görüntü manzaraları aldatıcı olabilse de Cybertruck güya Ford F150’den biraz daha büyük gözüküyor. Yapısına nazaran değişiklik gösterse de Ford F150 araçları, çoklukla 5,5 ile 6,3 metre uzunlukta, 2 metre genişlikte ve 2 metre yükseklikte üretiliyor.

Tesla şimdi Cybertruck’ın asıl boyutuyla ilgili bir açıklama yapmadı lakin Elon Musk’ın sunumda söylediklerinden yola çıkarak aracın Ford F150 ile aşağı üst birebir boyutlarda olmasını bekleyebiliriz. 

İşte Cybertruck ile Ford F150 ortasındaki halat yarışının görüntüsü:

Başa dön tuşu