Dünya Rekortmeninden Otomobil Tasarımcılarına Ağır Taş

Dünyanın en süratli arabası hangisi sorusuna Bloodhound dışında bir karşılık veriyorsanız yanlış yanıt veriyorsunuz demektir. Bu firmanın en son gayesi ise saatte 1600 kilometreyi geçmek. 2020 yılına kadar ise saatte 800 kilometre suratı aşmayı hedefliyorlar.

Bloodhound LSR, Güney Afrika’da çalışmalarına devam ediyor. Bunun sebebi, firmanın gerekli süreçleri tamamlamasının daha kolay olması ve gereğince uzun ve düz bir yol bulabilmesi olarak gösteriliyor. Araç, bir araba motoru değil, bir jet motoru kullanıyor. Uçak uçursun diye kullanılan motoru arabaya takınca doğal ki sürat çok artıyor lakin işin içine bir öbür husus giriyor: Aerodinamik. Üstten gelen basıncın fazla yüksek olması durumunda araç yere yapışacaktır. Aracın altından geçen hava akımı daha yüksek olursa da aracın yol tutuşu azalır, çok savrulur.

Amerikan istatistik uzmanı George Box, “Bütün modeller yanlıştır fakat kimileri kullanışlıdır” demişti. İstatistik bilimi konusunda kısmen desteklenebilecek bu cümleyi, Bloodhound’ın Baş Mühendisi Mark Chapman da destekliyor. Chapman’a nazaran yeni, gelişmiş bilgisayarlar ve onların sağladığı tasarım tahlilleri, gerçek arabaların üretilmesine çok da büyük bir katkı sağlamıyor.

Firma, şu anda süpersonik suratlara çıkabilecek araçlarını test etmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar, 1600 km/s süratte giden araçların etrafındaki sürtünme, lastiklerinin bu durumdan nasıl etkileneceği, aracı çevreleyecek olan hava akımı üzere mevzulara odaklanıyor. Aracın, yerden bir ölçü parçacığı havalandırarak sprey tesiri yaratması bekleniyor.

Geçmişte misal teşebbüslerde bulunulan araçlar büsbütün metal tekerleklere ve tek kesim yapılara sahipti. Yeni Bloodhound ise kompozit gereçten yapılacak. Bu nedenle de her modülün ve her bileşenin hem başka ayrı, hem sistematik olarak test edilmesi gerekiyor.

Bloodhound, maksadı olan 1600 kilometre sürate ulaşabilecek mi, yoksa bu teşebbüs hoş bir hayal olarak mı kalacak şimdi bilmiyoruz lakin firma kendine hayli güveniyor.

Başa dön tuşu