Dünyanın En Büyük 10 Otomobil Markası

Dünyanın en itibarlı iktisat mecmualarından bir tanesi olan Fortune, her yıl dünyanın en büyük 500 şirketini yayımlıyor. Bu haberimizde, Fortune mecmuasının 2018 yılı datalarını göz önüne alarak yayımladığı en kıymetli 500 şirket listesi içerisinde kendisine yer bulmayı başaran en büyük 10 araba şirketini paylaşacağız. 

İşte Dünyanın En Büyük 10 Araba Üreticisi

10. Hyundai

Güney Koreli araba üreticisi Hyundai, Fortune 500 listesinin 94. sırasında kendisine yer bulmayı başarıyor. Hyundai'nin 2018 yılındaki gelirleri yüzde 19 oranında artış göstermesine karşın şirketin kâr marjında önemli bir gerileme yaşanmış durumda. Buna nazaran Hyundai'nin 2018 yılındaki kârı, bir evvelki yıla oranla yüzde 61.7 gerileyerek 1.37 milyar dolar düzeylerinde bulunuyor.

9. FAW (First Automobile Works)

Fortune 500 listesinin 87. sırasında kendisine yer bulmayı başaran FAW, satışlarını Çin genelinde yaptığı için kulaklara aşina bir şirket değil. Fakat FAW, Çin'in en büyük dört araba üreticisinden bir tanesi ve şirket, geçtiğimiz yılki satışlarını yüzde 30 oranında artırmış durumda. FAW'ın 2018 yılındaki kârıysa 2.66 milyar dolar.

8. Nissan

Japon araba üreticisinin satış ölçüsündeki düşüş, şirketin genel kârına da yansımış durumda. Fortune 500 listesinin 66. sırasında yer alan Nissan'ın satışları 2017 yılına oranla yüzde 3.2 azalmış durumda. Şirketin yıllık kârıysa yüzde 58 oranında düşüş göstererek 2.88 milyar dolara gerilemiş durumda.

7. BMW

Otomobil tutkunlarının hayran oldukları markalardan bir tanesi olan BMW, Fortune 500 listesinin 53. sırasında bulunuyor. Şirketin satışları yüzde 3.4 gerileme gösterirken kâr oranıysa yüzde 14 oranında düşüş gösteriyor. BMW'nin yıllık kârı 8.4 milyar dolar.

6. Honda

Ülkemizde de çok önemli bir kullanıcısı sayısına sahip olan Honda, Fortune 500 listesinin 34. sırasında kendisine yer buluyor. 2018 yılında satışlarını artırmayı başaran seçkin şirketlerden bir tanesi olan Honda'nın yıllık satışları yüzde 3.5 artmış durumda. Lakin araba devinin satışlarında yaşanan bu artışın şirkete kâr olarak geri dönmediğini söyleyebiliriz. Bunun nedeniyse Honda'nın kâr oranında yaşanan yüzde 42.5'lik düşük. Honda'nın geçtiğimiz yıl ettiği kâr 5.5 milyar dolar.

5. General Motors

Bünyesinde farklı araba markalarını da barındıran General Motors'sa Fortune 500 listesinin 32. sırasında yer alıyor. Şirketin yıllık satışlarında yaşanan yüzde 6.5'lik düşüş, şirketin kâr oranına da misal bir halde yansıyor. Kârı yüzde 6.5 oranında düşen General Motors, geçtiğimiz yıl 8 milyar dolar kâr etti.

4. Ford

Hem binek arabaları hem de ticari araçlarıyla ülkemizin en çok tercih edilen araba markalarından bir tanesi olan ABD merkezli Ford, listenin 30. sırasında bulunuyor. Öteki pek çok araba üreticisi üzere kâr oranında düşüş yaşanan Ford'un kârı 51.6 oranında düşerek 3.69 milyar dolara gerilemiş durumda. Şirketin satışlarındaysa artış yaşanıyor ve bu artışın oranı yüzde 2.3 olarak belirlenmiş durumda.

3. Daimler AG

Daimler AG denince akıllara elbette lüks geliyor. Bunun nedeniyse Daimler AG'nin Mercedes Benz'in sahibi olması. Fortune 500 listesinin 18. sırasında kendisine yer bulmayı başaran Daimler AG'nin satışları yüzde 6.6 oranında artış gösteriyor. Lakin şirketin kârlılık durumunda birebir şeyleri söylemek mümkün görünmüyor. Daimler AG'nin 2018 yılındaki kârı yüzde 28 azalmış ve 8.56 milyar dolar olarak belirlenmiş durumda.

2. Toyota

Japonya'nın önde gelen şirketlerinden bir tanesi olan Toyota, Fortune 500 listesinin 10. sırasında bulunuyor. Hem sağlamlığı hem de teknolojik donanımlarıyla göz doldurmayı başaran Toyota'nın satışları yüzde 2.8 oranında artmış durumda. Şirketin kârıysa başka şirketlerde olduğu üzere düşüş gösteriyor. Toyota'nın geçtiğimiz yıl elde ettiği kâr yüzde 25 oranında düşerek 17 milyar dolar oldu.

1. Volkswagen AG

Otomobil bölümüyle ilgili az çok bilgi sahibi olan herkesin de iddia edebileceği üzere dünyanın en büyük araba üreticisi Volkswagen AG. Fortune 500 listesinin 9. sırasında kendisine yer bulmayı başaran Volkswagen AG, yaşanan emisyon skandalına karşın hem satış hem de kâr oranını artırmış durumda. Şirketin gelirleri yüzde 7 oranında artarken kârlılığı ise yüzde 9.3 oranında artış sergileyerek 14 milyar dolar olarak karşımıza çıkıyor.

Başa dön tuşu