Dünyanın İlk Dış Hava Yastığı Geliştirildi

Otomotiv teknolojileri üzerine çalışan ZF firması, bir birincisi deneyerek araç dışına yerleştirilen hava yastığı sistemini kurdu. Bu sistem, bilhassa yan taraftan çarparak geliştirilen kazalardaki yaralanmaları azaltmak gayesiyle geliştirildi. Yalnızca Almanya’da yaşanan yandan çarpılan kazalarda yılda 700 kişi hayatını kaybediyor.

Firma, kaza öncesinde faal olan sistem sayesinde gerçekleşen trafik kazalarındaki yaralanmaları %40 oranında azalacağını öngörüyor. Aracın ön tamponuna yere paralel biçimde yerleştirilen hava yastığı, araç üzerindeki sensörlerle paralel bir formda çalışıyor. Epey süratli bir biçimde etkinleşen sistem, 150 milisaniye içerisinde kaza olacağına karar veriyor ve hava yastığını etkinleştiriyor.

Sistemin senkronize bir biçimde çalışması ise birbirine bağlanmış kamera, radar ve sensörlerle gerçekleştiriliyor. Sistem, bu sayede beklenen kazayı, kazanın tesirini ve dış hava yastığına gereksinim olup olmadığına karar verebiliyor.

Gelişen teknoloji sayesinde araçlarda yer alan güvenlik değerleri de giderek artıyor. Pekala siz bu sistem hakkında ne düşünüyorsunuz?

Başa dön tuşu