Elektrikli Araçlara Yapay Ses Ekleme Zorunluluğu Geldi

Elektrikli motor kullanan araçların içten yanmalı motora sahip araçlara nazaran çok daha etraf dostu olduklarını biliyoruz lakin atlanılan nokta, elektrikli araçlar sadece kullandıkları yakıtla değil, neredeyse sıfır motor sesleriyle de etraf dostu.

Avrupa Birliği tarafından onaylanan yeni maddeyle birlikte tüm elektrikli arabalar, Akustik Araç İkaz Sistemi’ne (AVAS) sahip olacak. Yeni mevzuat, elektrikli arabaların büsbütün sessiz formda çalışmasını kesin olarak yasaklıyor.

Elektrikli arabaların sessiz olması, gürültü kirliliği için yararlı üzere görünse de yaya güvenliği açısından son derece tehlikeli. Çünkü arabaların sessiz olması, yayaların görüş açılarılarının dışında kalan araçları fark edememelerine neden oluyor.

Yeni maddeyle birlikte suratı saatte 20 kilometre ya da daha az olan elektrikli arabalar, en az 56 desibel yüksekliğinde bir ses yaymak zorundalar. Bu da konut ortamındaki ortalama bir konuşma sesi yüksekliğine denk geliyor.

Bazı elektrikli araba üreticileri ürettikleri araçlara bu yapay sesleri zati ekliyorlar lakin yeni kanunla birlikte AVAS, tüm üreticiler için zarurî hale geliyor. Özellikler görme engelli bireyler, yeni maddeyle birlikte elektrikli arabalara karşı daha inançta olacaklar.

Yine de AVAS’ın elektrikli arabalar konusunda yaya güvenliğini büsbütün sağlayacağına dair kimi kuşkular bulunuyor. Bu ayın sonlarında bitmesi beklenen Norveç merkezli bir çalışma, AVAS’ın hedeflenen güvenliği sağlayıp sağlamadığını ortaya çıkaracak.

Başa dön tuşu