Elektrikli Araçların Motor Seslerini, Sahipleri Belirleyecek

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi (NHTSA), düşük süratlerde ses çıkarmayan elektrikli araçların, yayaları uyarmak için yapay motor sesi kullanmasını istiyor. Düzenlenen yeni kanunla birlikte, elektrikli araç sahipleri istedikleri yapay motor sesini kullanabilecekler. 

Elektrikli araçlar, içten yanmalı motorlara sahip araçlara nazaran çok daha sessiz. Daha da önemlisi araçlar, düşük hızdayken neredeyse hiç ses çıkarmıyor. Yüksek süratlerde ise rüzgar direnci ve aracın lastikleri ses yaratıyor. 

Yeni kanuna nazaran 30 km yahut daha altında süratlerde ilerleyen elektrikli araçların yapay bir motor sesi çıkarması gerekiyor. NHTSA, yapay motor sesine yüksek süratlerde muhtaçlık olmadığını belirtti. NHTSA, yüksek süratlerde ortaya çıkan rüzgar direnci ve lastik sesinin, yayaları uyaracak seviyede olduğunu söylüyor. Bunun için yüksek süratlerde yapay motor sesi kullanımını zarurî tutmuyor. NHTSA’nın yaptığı düzenleme, elektrikli araç sahiplerinin ne çeşit ses kullanmak istediğini kısıtlamıyor.

ABD’deki düzenlemenin bir gibisi Avrupa’da da var. ABD’de yasa 2020 yılında yürürlüğü girecekken, Avrupa’da 2021 yılında yürürlüğe girecek. 

ABD ve Avrupa’da yapılan yapay motor sesi düzenlemelerinin akabinde elektrikli araç üreticileri de ürettikleri araçlara yapay motor sesleri eklemeye başladı. Mercedes, elektrikli EQC serisi aracına yapay bir uğultu sesi ekledi. Volkswagen’de ID.3’lere yapay bir ses yükleyeceğini açıkladı. 

Bazı elektrikli araç üreticileri de, yapay motor sesi düzenlemelerini fırsat olarak kıymetlendiriyor. Porsche, elektrikli aracı Taycan’da yüklenebilecek yapay motor sesi “Electric Sport Sound” için 500 dolar ek fiyat istiyor. 

ABD’de ve Avrupa’da düzenlenen yapay motor sesi düzenlemelerinden polislerin farklı tutulması bekleniyor. Polislerin bu biçimde hatalılara daha sessiz formda yaklaşacağı düşünülüyor. 

Başa dön tuşu