Elektrikli Mini Cooper’ın Özellikleri Belli Oldu

BMW’nin ikonik arabası KÜÇÜK Cooper artık elektrikli hale geliyor. Alman firma, tanınan arabanın elektrikli versiyonunu tanıttı. Yapılan tanıtımda aracın teknik özellikleri de açıklandı. 

2020 KÜÇÜK Cooper SE, 29.900 dolar (artı nakliye) üzere bir fiyatla piyasaya çıkacak. Birtakım Amerikalı müşteriler, federal vergi kesintileri üzere avantajları kullanarak aracı 19.700 dolar gibi fiyatlara satın alabilecek. 

Tasarımcısının hayallerine uygun

Bugün en ikonik arabalardan olan Mini’leri tasarlayan Sir Alec Issigonis, birinci Mini’yi tasarlarken “erişilebilir, etraf dostu, verimli ve kullanması eğlenceli bir otomobil” yapmak istediğini söylemişti. Yeni Cooper da bu anlayışı devam ettiriyor.

Tasarımda aracın ikonik özellikleri çok büyük oranda korunurken ana çizgileri da değiştirilmedi. Aracın yol tutuş, sürüş hissi üzere özellikleri de tıpkı biçimde korundu. Elektrikli modeller de çok akaryakıtlı modelleri andırıyor. 

Şehir içinde kullanılması maksadıyla üretilen bu KÜÇÜK Cooper’ların motorları 181 beygir ve 0'dan 100’e çıkmaları 6,9 saniye sürüyor. Aracın menzili ise 235 km ile 270 km arasında değişiyor. Bu menzil diğer elektrikli arabalara kıyasla biraz düşük olsa da kent içi kullanımda pek kâfi. 

En yüksek suratı saatte 150 kilometre civarında olan KÜÇÜK Cooper SE, anahtarsız giriş, faal şoför yardımcısı, çarpışma ihtar sistemi, güç tasarruflu ısı pompası üzere çeşitli özelliklere de sahip. Öteki elektrikli arabalar üzere sessiz çalışan bu model de dışarıya yapay olarak ses veriyor. Bu sesin maksadı da yayaları korumak. 

Şehir içi ulaşımda iddialı

2014 yılında yenilenen iki kapılı MINI modelleriyle neredeyse tıpkı görünüşe sahip olan araçta yer yaklaşık 2 santimetre daha yüksekte. Bu durumun sebebi ise aracın bataryalarının orta-alt kısımda yer alması.

Proje yöneticisi Elena Eder, “Şehir içi ulaşım katiyetle KÜÇÜK Cooper SE’nin en büyük güçlerinden bir tanesi.” derken, aracın yapısının da dinamik performans ve pil ömrüne katkıda bulunduğunu belirtti. 

7,4 kW’lık AC şarj teması sayesinde aracın büsbütün şarj olması ise 4 saat sürüyor. Yalnızca 35 dakikalık 50kW DC şarj ile araç batarya doluluk oranı %80’i buluyor. Firma temsilcileri bu durumu “araç yemek ortasında şarj olabiliyor” halinde açıklıyor. Frenler de enerjiyi geri dönüştürecek teknolojilerle donatılmış durumda. 

Aracın içinde ise birinci olarak ön paneldeki göstergeler göze çarpıyor. Dijital göstergeler, yığın olarak bir ortaya toplanmış düğmeler ve çevrilebilir kumandalar ile aracın ön konsolu hayli kalabalık gözüküyor. Aracın bagaj kapasitesinin ise 211 litre olduğu, art koltuğun yatırılması halinde bu hacmin 731 litreye çıktığı belirtiliyor. 

Yeni, elektrikli 2020 model MINI Cooper SE, 2020 yılının mart ayında mağazalarda olacak. 

Başa dön tuşu