Eski Otomobilleri Elektrikli Hale Çeviren Motor Kiti

Elektrik motorlu arabalar, son birkaç yıldır tüketicilerin dikkatlerini üzerine çekiyor. Bu tip araçların hem çevreci hem az yakıyor hem de teknolojik özellikler bakımından dolu olması, tüketicileri cezbediyor ve bu usul araçlara olan ilgiyi arttırıyor. Lakin şu an için piyasadaki elektrik motorlu araçların sayısı bir oldukça az. Ayrıyeten bu yeni teknoloji, fosil yakıtlı araçlara sonradan dahil edilemiyor.

Geçtiğimiz periyotlarda Volkswagen, şirketin klasikleşmiş arabalarından olan Beetle'ın elektrikli motora sahip olabilmesi için üçüncü taraf bir şirketle kolları sıvamıştı. Fakat artık “Swindon Powertrain” isimli İngiltere merkezli bir şirket, tüm araçlarda kullanılabilecek bir elektrik motorunu piyasaya süreceğini duyurdu. Bu motor, fosil yakıtlı araçlara kolay bir formda entegre ediliyor ve bu sayede bilhassa de eski araçların elektrik motoruna sahip olmasını sağlıyor.

Swindon Powertrain tarafından geliştirilen bu elektrik motoru, aslında bir kit. Bu kit bünyesinde, elektrikli arabaların hareket ve gücü için sahip olması gereken bütün bileşenleri içeriyor. Üstelik bir oldukça de küçük bir yapısı var. Hasebiyle da bu küçük yapı, tüm araçlarda kullanılabilmesini sağlıyor. Lakin bu küçük yapı, bu elektrik motorunun gücünden ödün vermiyor. O denli ki bu motor, 110 beygir gücünde.

Bu kitin bünyesinde elektrik motoru, iletim aksamı, soğutma sistemi ve güç çevirici sistemleri bulunuyor. Bu sistemlerin tamamı yalnızca 154 kilogram tartı yapıyor. Ayrıyeten bu sistem, araçların ön yahut art kısımlarına entegre edilebiliyor. Yani aracın motorunun nerede bulunduğu da bir ehemmiyet arz etmiyor. Fakat bu sistemde kullanılacak akü sistemleri, şu an için bilinmezliğini koruyor.

Swindon Powertrain'in bu kiti hem eski araçlara hem de mevcut araçlarını değiştirmeden elektrik motoru kullanmak isteyen tüketicilere hitap edecek. Lakin şu an için, bu motor kitinin maliyetinin ne olacağı ve kullanılabilirlik genişliğinin hudutları bilinmiyor. Fakat şirket, 2020'nin haziran ayında bu kiti piyasaya sürecek ve bizlerde bu sistemin maliyetini öğrenme fırsatı yakalayacağız.

Başa dön tuşu