Fatih Altaylı’dan Yerli Otomobil ile İlgili Açıklamalar

Türkiye, uzunca bir vakittir yerli arabası konuşuyor. Resmi kurumlardan yapılan açıklamalar, bu arabası birinci kere 2020 yılının sonunda göreceğimizi bildiriyor fakat tanınan gazeteci Fatih Altaylı, bahisle ilgili flaş bir çıkış yaptı. Altaylı, “Yerli Arabadan Sızdırdığım Birinci Bilgiler” başlığıyla kaleme aldığı yazısında, yerli araba ile ilgili çok konuşulacak bilgiler verdi.

Yazısında, evvelki devirlerde pek çok kişinin yerli arabaya sıcak bakmadığını söyleyen Altaylı, kendisinin yerli arabaya bakış açısının daha farklı olduğunu söyledi. Altaylı, geçmişte yazdığı yazıları hatırlatarak, araba bölümünde yeni bir ihtilal yaşanacağını, Türkiye'nin araba kesiminde yaklaşık 100 yıl geride olduğunu lakin o periyodun kapanmak üzere olduğunu ve yerli arabanın elektrikli bir motora sahip olması halinde Türkiye'nin gerçek bir karar vermiş olacağını söyledi.

Yerli araba projesinin başındaki CEO'nun “Alman üsluplu” olduğunu söyleyen Altaylı, şirketin sessiz sedasız çalışmak istediğini lakin kendisinin de yerli arabayla ilgili bilgi sahibi olmak istediğini açıkladı. “Onlar anlatmıyorsa, ben öğrenirim.” sloganıyla yola çıktığını söyleyen Altaylı, yerli arabayla ilgili edindiği bilgileri, okuyucularıyla paylaştı.

Altaylı'ya nazaran yerli araba projesinin grubu, yalnızca bir araba üretmek için çalışmıyor. Genç olmalarına karşın alanlarında yetkinleşmiş şahısların, yerli araba projesinin grubunda olduğunu söyleyen Altaylı, grubun; nesnelerin internetine uygun, taşıyan, yürüyen ve birebir vakitte da irtibat kurabilen bir araç üzerinde çalıştığını belirtiyor.

Ekibin bir ekosistem oluşturmak istediğini söyleyen Altaylı, yerli arabanın sınıfıyla ilgili de edindiği bilgileri paylaştı. Geliştirici grubun üç farklı konsept üzerine çalıştığını söyleyen Altaylı, C sınıfında bir SUV üretileceğini söyledi. Takımın, SUV pazarının önümüzdeki yedi yıl içerisinde en az 8 puan büyüyeceğini öngördüğünü belirten Altaylı, araba kesiminin de benzeri bir öngörüsünün olduğunu paylaştı.

Yerli arabanın büsbütün elektrikli bir yapıya ve otonom bir sisteme sahip olacağını söz eden Altaylı, yerli arabanın menzilinin 500 kilometre olacağını, kendisine özel bir şasisinin olduğunu ve tüm modüllerin ve dizaynların büsbütün yerli ve ulusal olacağını, bu bağlamda patent süreçlerinin devam ettiğini söyledi.

2 boyutlu modelleme süreçlerinin tamamlandığını açıklayan Altaylı, yerli arabanın çamur modelleme süreçlerine başlandığını ve bu bağlamda çalışmaların süratle sürdürüldüğünü açıkladı. Çamur modellemenin vardığı noktayı da açıklayan Altaylı, yerli arabanın hem dış yer hem de iç yerinin tarz çizgilerinin oluşturulduğunu belirtti.

Yerli arabanın, aralık ayında yürür vaziyette olacağını umduğunu söyleyen Altaylı, fabrika yerinin muhakkak olmadığını ve aracın markasını gizlediklerini belirtti. Yerli arabanın fabrikası için de çalışmaların sürdüğünü belirten Altaylı, yerli arabanın üretiminin akıllı bir fabrikada yapılacağını söyledi.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu