Ford, 4 Milyar Dolarlık Dava İle Karşı Karşıya

Ford, 4 milyar dolarlık bir davayla karşı karşıya. Şirketin sorunlu araçları müşterilerine bilerek sattığı ve 1,9 milyon müşterinin bu durumdan mağdur olduğu sav ediliyor.

Ford müşterileri bilhassa 2012-16 Focus ve 2011-16 Fiesta sedanlarında sorun yaşadıklarını belirtiyor. Dava belgesine göre çift ​​kavramalı şanzımanlarda titreme, kayma, kıvrılma, sarsıntı, vites değiştirirken tereddüt etme, erken içsel aşınma, vites küçültmede gecikmeler ve birtakım durumlarda ani yahut gecikmeli hızlanma üzere meseleler mevcut.

Ford’un avukatı Ryan Wu, geçen ay bir ABD Temyiz Mahkemesi duruşması sırasında yargıçların anlaşmayı 4 milyar dolardan 35 milyon dolara düşürmeleri gerektiğini savundu. Hakimler, Wu’nun mutabakat talebinin yanılgılı araçlardan etkilenen milyonlarca müşteri için adaletsiz olduğunu savundu.

Ford, yaptığı açıklamada müşterileri için en kaliteli araçları sunduklarını ve argümanları reddettikleri söyledi. Davayı uzatmak yerine davacıları temsil eden avukatlar ile uzlaşma muahedesi imzaladıklarını belirtti. Bu mutabakatın adil olduğunu düşündüklerini, mahkemenin onayını beklediklerini lisana getirdi.

Şirket daha evvel de birebir sıkıntıyla karşı karşıya kalmıştı. Avustralya Rekabet ve Tüketici Kuruluna nazaran şirket; tutarsız, aldatıcı ve aldatıcı davranışlar gerçekleştirmişti ve müşteri şikayetlerine karşılık olarak yanlış yahut aldatıcı beyanlarda bulunmuştu. Komite, şirketin Mayıs 2015 ve Kasım 2016 tarihleri ortasındaki binlerce şikayeti geçiştirmesine karşılık 26 Nisan 2018’de tüketici kanunları kapsamında Ford'a yaklaşık 7 milyon dolar para cezası ile Avustralya tarihinin en büyük para cezalarından birini vermişti.

Şimdi kelam konusu olan 4 milyar dolarlık sayı, Wu tarafından yanılgılı her bir aracın sahibine verilecek tazminat kadar olması için teklif edildi. Ayrıyeten birçok toplu davada davacıların yalnızca yüzde üçünün ziyanının karşılandığını belirtti ve bu nedenle 35 milyon dolarlık bir teklif önerdi.

Bu davada yalnızca yanlışlı üretim kelam konusu değil. Ford'un yanlışın farkında olduğu lakin hiçbir şey yapmadığı ve meseleleri gizlemeye çalıştığı iddia ediliyor. Bu durumda cezanın yüksek olması beklenen. Davayla ilgili kesin karar Aralık ayında verilecek.

Başa dön tuşu