Ford, Güçlü Hibrit Araçlar üretecek

Ford’un “modüler hibrit teknolojisi” olarak isimlendirdiği sistem, Ford ve General Motors tarafından geliştirilen 10 ileri otomatik şanzıman kullanan arttan itişli araçlar için tasarlandı.  Ford’un bu projesi yüksek hacimli araçların yakıt tasarrufu açısından epeyce değerli.

Ford’un hibrit sistemi, 2020 model Ford Explorer ile bir arada gelecek. Explorer’ın elektrik motoru Automotive News’a göre 44 beygir güç üretecek. Elektrikli motorun yanında 3,3 litrelik 318 beygir güç üreten V6 motor olacak. Ford, Explorer modelindeki hibrit motorun 800 km sürüş aralığına sahip olacağından bahsetti.

Ford, hibrit motoru da geliştireceğini açıkladı. Explorer’da kullanılacak olan lityum- iyon batarya, 2005 yılında piyasaya sürülen Ford Escape hibrit modelinde kullanılan bataryaya nazaran yüzde 33 daha küçük olacak. Ford ayrıyeten egzoz sistemini de geliştirecek.

Firma, Explorer modelinden sonra hangi araçların hibrit sistemi alacağını söylemedi, lakin birçok mümkünlük bulunuyor. F- 150 modeli de 10 ileri otomatik şanzıman kullanıyor. Ford Bronco’nun da hibrit bir motora sahip olması beklenenler ortasında. Bunlar şimdilik yalnızca varsayım, tüm ayrıntılar 2020 yılında yapılacak lansmanla ortaya çıkacak. Kamyonet ve SUV modellerinin dışında Ford Mustang’in de 10 ileri otomatik şanzıman kullandığını belirtmekte yarar var.

Ford ayrıyeten önden çekişli araçlar için geliştirdiği yeni hibrit sistemini önümüzdeki yıl Escape modeliyle birlikte piyasaya sürecek. Bu hibrit sistem Escape modelinde 2,5 litrelik dört silindirli bir motorla bir arada çalışacak ve toplam 198 beygir güç üretecek. Fakat, bu sistem maliyetli olacağı için dört çekiş ile kullanılamayacak.

Ford daha evvel 2022 yılına kadar elektrikli araçlar için 11 milyar dolar yatırım yapacağını ve 40 elektrikli model piyasaya süreceğini açıklamıştı. Şu ana kadar ise 16 farklı model piyasaya sürmüş bulunuyor.  

Başa dön tuşu