Ford’un Elektrikli Motorunun Gücünü Gösterdiği Video

Ford, kamyonet pazarında hayli tezli bir pozisyonda ve firmanın maksadı, klâsik kamyonetlerini kullanan insanları elektrikli modelin de hiç de üzücü olmadığına ikna etmek. Amerikalı firma, bu emelle F-150 prototipini kullandığı bir güç gösterisi yaptı. 

Ford, 42 adet F-150’yi yüklediği 10 adet vagonu bir öbür F-150 ile çekti. Aracın çektiği toplam yük 500 tona tekabül etti. Bu da aracın elektrikli motorunun, Ford’un şu andaki en güçlü motoru olan 2019 model F-150’nin 3.5L çift turboşarjlı V6 motorundan daha güçlü olabileceği manasına geliyor. 

Tabii ki bu bir demo ve motorun sahip olacağı azamî çekiş gücü ile araçlardaki versiyonun çekiş gücü birebir olmayacak. Yeniden de elektrikli motorların klâsik motorlardan daha güçlü olduklarını göstermesi açısından kıymetli bir deneme oldu. 

Elektrikli araçların güçten yana bir eksiği olmasa da menzil konusunda önemli bir eksikleri var. Şu anda piyasada olan F-150’lerin menzili 1000 kilometreye yakın. Elektrikli araçlarda ise rekor, Tesla S100D’de bulunuyor. Bu aracın menzili ise bunun kabaca yarısı kadar ve 500 kilometrenin biraz üzerinde. 

Ford, elektrikli F-150’nin ne vakit piyasaya çıkacağını ve batarya kapasitesini paylaşmadı. Araç piyasaya girdiğinde Tesla’nın pikapı ile gayret edecek. Musk, attığı bir tweet ile kendi pikaplarının yaklaşık 125 ton yük çekebileceğini söylemişti. Ford, RIT’nin elektrikli kamyonet projesi için de 500 milyon dolarlık yatırım yapmıştı. 

Başa dön tuşu