Ford’un Yeni Canavarı Shelby GT500’ün Motor Detayları

Her araba şirketinde olduğu üzere ABD merkezli Ford'un da klasikleşmiş birkaç araba modeli bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de her yeni modeliyle kendisine hayran bırakan Shelby GT500. Bu muhteşem arabanın 2020 modeli için çalışmalarını sürdüren şirket artık, Shelby GT500'ün motor performans ayrıntılarını paylaştı.

Ford tarafından yapılan açıklamalara nazaran şirketin yeni harika arabasında 5.2 litrelik güçlendirilmiş bir V8 motor kullanılacak. Yedi ileri vitese sahip olacak olan 2020 model Shelby GT500, hala pek çok bilinmezle üretiliyor lakin ortaya çıkan son datalar, otomobilseverlerin heyecanlarını artırmaya yetmiş durumda.

Ford Shelby GT500'ün sahip olacağı bu motor, bu üstün arabaya 760 beygirlik bir güç ve 847 Nm'lik tork sunuyor. Bu güç Shelby GT500'ün hali hazırda yollarda bulunan Camaro ZL1, Corvette ZR1, Dodge Challenger Hellcat ve Porsche 911 GT2 RS üzere üstün arabalara çok rahat baş tutabilmesi manasına geliyor. Ford, Shelby GT500'ün 0-100 müddetini paylaşmadı lakin aracın 10.4 saniye içerisinde 160 kilometre sürate ulaştığını açıkladı.

Ford Shelby GT500'ün açıklanan tek ayrıntısı motoruyla ilgili değil. Ford, Shelby GT500'ün şanzıman özellikleriyle ilgili de birtakım açıklamalarda bulundu. Ford'un yaptığı açıklamalara nazaran bu aracın şanzıman sistemi Tremec tarafından geliştirilecek ve farklı modlara sahip olacak. Bu modlar aracın konfor yahut sürate odaklanmasını sağlayacak. Ayrıyeten Shelby GT500'ün sahip olduğu şanzımanda kullanılan bir sistem sayesinde bu aracın vites geçişlerinin 130 milisaniye içerisinde tamamlandığı tabir ediliyor. 

Ford, Shelby GT500'le ilgili şu an için yalnızca bu bilgileri paylaştı. Aracın şimdi bilinmeyen çok daha fazla özelliğinin olduğunu söylemek mümkün. Ayrıyeten Ford, aracın fiyatıyla ilgili olarak da net bir açıklama yapmış durumda değil.

Başa dön tuşu