Ford’un Yeni İcadı: Otonom Frenli Alışveriş Arabası (Video)

ABD’li araba üreticisi Ford, bu alandaki uzmanlığını kimi kullanışsız icatlarda da denemeyi seviyor. Daha evvel emniyet kemerli yatak ve ses engelleme teknolojisine sahip köpek kulübesi üreten firmanın son icadı da kendi fren yapan alışveriş arabası.

Süpermarket trafiğinde yaşanacak kazalara(!) karşı tedbir olarak üretilen kendi fren yapan alışveriş arabası, sensörlerini kullanarak çarpışmadan evvel önüne çıkan objeleri fark ederek fren yapıyor.

Ford, çocukların yetişkinleri taklit etmeyi sevdiklerini ve bir alışveriş otomobilini iterken, kendi hayal dünyalarında otomobil kullandıklarını hayal ettiklerini belirtiyor. Firmaya nazaran alışveriş otomobilleri çocukların arabası, süpermarket reyonları da yarış pistleri.

Genel olarak çocukların suçlanması biraz haksızlık olsa da ortaya çıkan görüntü epey eğlenceli ve komik. Bir pazar arabası, korkmuş süpermarket müşterileri ve bir Mustang içeren bu görüntüyü aşağıda izleyebilirsiniz. Ford’un yeni kendinden frenli alışveriş otomobilleri ise yakın vakitte tüm süpermarketlere falan gelmeyecek zira kendisi kullanışsız bir icat ve eğlenceli bir PR çalışması.

Başa dön tuşu