Formula E’nin Elektrikli Arabalara Katkısı

Araç geliştirmenin bir çeşit laboratuvarı olan otomobil yarışları, geleceğin gözdesi elektrikli otomobiller için de bir laboratuvar haline gelmiş durumda. BMW, Nissan, Mahindra ve Jaguar üzere markalar da elektrikli araçlarını daha üst düzeylere taşımak için Formula E yarış kategorisini bir laboratuvar olarak kullanıyorlar.

Jaguar, Formula E kadrosunun işvereni James Barclay, elektrikli araçların sırf çevresel açıdan ehemmiyeti bir kenarda dursun, birebir vakitte teknolojilerinin ve performanslarının da sergilenmesi gerektiğini söyledi. Formula E’de geliştirilen teknolojilerin de gerçek hayata uygulandığını ekledi.

Formula E’de gruplar batarya kapasitelerinde oynama yapamıyorlar. Her araba 52 kWh’lik batarya taşımak zorunda. Tıpkı durum aerodinamik için de geçerli; tüm otomobiller tıpkı gövdeye sahip. İki limit ilgili alanlardaki gelişimi sınırlasa da, tıpkı vakitte kadroları da farklı yerlerde avantaj sağlamak için zorluyor. Örnek vermek gerekirse, araçların yüklerinin düşürülmesi ve güç idaresi üzerine yapılan çalışmalar gelecekte bize epeyce büyük katkılar sağlayabilir.

Ağırlığın düşürülmesi, araçların daha süratli ve verimli hale getirilmesinin değerli bir basamağı. Bu hususta yapılan çalışmalar da günlük hayatta kullanılan araçlara entegre edilmektedir. Audi, yarış otomobilinde tartısı düşürmek için her bir bileşeni inceleyerek tüm tasarruf noktalarını araştırdı. Sonucunda, Audi’nin yarış otomobilleri %10 daha hafif hale geldi.

BMW de titanyum, reçine ve seramik kullanarak motorun yükünü düşürmeyi başardı. Şirket birebir vakitte 11.2 milyon dolarlık tesisinde 3 boyutlu baskı kullanarak büsbütün alüminyumdan oluşan motor gövdesi tasarladı. Bu gelişme BMW’nin bir yılda üç boyutlu baskıyla üretilmiş 50.000 modül yapma maksadına giden ufak bir adım.

BMW, birebir vakitte fren konusunda da çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, Formula E araçlarıyla eş vakitli olarak X5 ve X7 jiplerinde ve 8 serisi spor otomobillerinde “brake-by-wire” teknolojisini (frenleri elektrikli yollarla denetim edebilme özelliği) tanıttı. Bu gelişme, ekipte bulunan şoförlerin fiyat hissiyatını da geliştirecek bir yenilik idi.

Hintli şirket Mahindra, 18 yıldır düşük maliyetli ve düşük voltajlı elektrikli araçlar üretiyor. Ekip müdürü Dilbagh Gill’e nazaran şirketin Formula E’de müsabakası, araçlarının daha güçlü olmasını sağladı. Bununla birlikte şirkete üst segmentte bulunan müşterileri amaç almalarını sağlayacak vizyonları da kattı.

Formula E’nin günümüz teknolojisine katkısı Mahindra şirketinde somut biçimde görülebiliyor. Şirket, muhteşem otomobil üretimi için yeni markasını çıkarmıştı: Automobili Pininfarina. Ürettikleri üstün otomobil yüksek performans sağlayacağı için bulundurduğu birçok teknoloji Formula E’den aktarılmıştı.

Teknoloji transferi her vakit Formula E’den sokaktaki otomobillere olmuyor. Elektrikli arabası Leaf’i neredeyse on yıldır seri üretim ile üreten Nissan, Leaf’te kullandığı teknolojiyi Formula E araçlarına aktardı. Sonucunda çıkan bilgileri de Formula E’den alıp tekrar otomobillerine aktardı. Nissan bu alışverişine “Sokaktan Yarışa, Yarıştan Sokağa” ismini vermiş.

Gelecek yıl Formula E’ye giriş yapacak Porsche de kendi açısından bir avantaja sahip. Piyasaya süreceği elektrikli otomobilleri Taycan, epey gelişmiş durumda. Seneye yarışacakları Formule E arabasının ise bir kısmı geliştiğinden, şirket Taycan’ı bir test makinesi olarak kullanıyor.

Bu tıp gelişmelere baktığımızda sokakta gördüğümüz araçların tüm modüllerinin bir vakitler şirketler ortasındaki rekabetin ortaya doğurduğu sonuçları olarak görülüyor. Araçların elektrikli olması tarafında olan gelişmelerin de birebir sebepten katlanarak hızlanacağını da söylememiz gerekir.

Başa dön tuşu