Geleceğin otomobillerinde göremeyeceğimiz 5 şey

Otomotiv bölümü her yıl yenilenen ve gelişen araç sistemleriyle şoförleri şaşırtmaya devam ediyor. Bilhassa son 50 yılda arabaların imajı ve sahip oldukları özellikler değişse de, onları kullanma halimiz değişmedi. Lakin önümüzdeki 10-15 yıl içinde bu durumun şaşırtan derecede değişmesi bekleniyor. 150 yılı aşkın esaslı geçmişiyle Generali Sigorta, günümüz araçlarında görmeye alıştığımız fakat geleceğin araçlarında olmayacak 5 donanımı paylaştı.

Benzin Deposu

Petrol ve gibisi yakıtların kullanılmadığı arabalar bir müddettir trafikte yol alıyor. Geleceğin arabalarının tümünde akaryakıt deposu yerine şarj edilebilir, etraf dostu ve yenilenebilir kaynak olan elektriği kullanan araç bataryaları kullanımda olacak.

Direksiyon

Geleceğin arabalarında yer alacak yeniliklerin başında direksiyonsuz, başka bir deyişle şoförsüz araç teknolojisi geliyor. Direksiyon sallamaya, uzun seyahatlerde uyurum korkusu yaşamaya son verdirecek bu teknoloji, hem farklı hem de inançlı bir sürüş tecrübesi sağlayacak.

Gösterge paneli

Benzinin azaldığı uyarısı, mevcut sürat yahut aracın kaç kilometre kullandığı üzere birçok bilgiyi sunan gösterge panelleri de geleceğin arabalarında yer almayacak. Bu paneller yerine ön cam gösterge panelleri şoförlere muhtaçlık duydukları tüm ayrıntıları sunacak.

Dikiz aynası

Aracın görüş açısını genişletmek ve aracın sağ-sol taraflarını denetim ederek şerit değiştirmeye imkan sunan dikiz aynaları da geleceğin arabalarında bulunmayacak. Dikiz aynalarının fonksiyonunu ön cam ekranında yer alacak göstergeler ve kameralar yerine getirecek.

Araç anteni

Araç içerisinde uzun yıllardır standart bir donanım olan ve radyo frekanslarını çekmeye yarayan araç antenleri de geleceğin arabalarında yer almayacak. Araç antenlerinin misyonunu mevcut cümbüş sisteminde yer alan donanımlar sahiplenecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu