Hatalı 2020 Toyota Supra Modelleri Geri Çağırılıyor

Washington merkezli Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi (NHTSA) tarafından bugün yayınlanan dokümanlara nazaran toplam yedi 2020 Toyota Supra modeli, emniyet kemeri sistemlerinde keşfedilen kritik bir güvenlik sorunu sebebiyle geri çağırılıyor.

Bununla birlikte geri çağırma haberi, Toyota’dan değil BMW’den geliyor. Bilenler olacaktır; İki dev üretici, yeni kuşak Toyota Supra modeli üzerinde uzun yıllar sürecek bir muahedeye imza atmıştı. Birinci kere geçtiğimiz ocak ayında düzenlenen Detroit Auto Show'da gün yüzüne çıkan 2020 Toyota Supra, BMW tarafından üretilmiş bir motoru kullanıyor. 6 silindirlik bu motorun Japon mühendislerin elinden geçtikten sonra efsanevi araca yerleştirildiğini de söylemeden geçmeyelim.

NHTSA tarafından yayınlanan dokümanlarda, kusurlu emniyet kemeri sisteminden fabrika çıkışlı toplam yedi 2020 Toyota Supra’nın etkilendiği belirtiliyor. Kelam konusu yanlışın, mümkün bir çarpışma durumunda emniyet kemerinin düzgün formda çalışmasını engelleyebileceği ve sürücüyü sıkıştırabileceği söz ediliyor.

Yukarıda da söylediğimiz üzere, geri çağırma bildirisini BMW yayınlandı; lakin kontrolleri Toyota üstlenecek. Japon üretici, geri çağırma küçük çaplı olduğu için araç sahiplerine telefon yoluyla ulaşacak. Araçlarının denetim edilmesi için bir Toyota bayisine gitmeleri gerekecek olan Supra sahipleri, sonuçlara bağlı olarak fiyatsız yeni bir spor araba alabilecekler.

Başa dön tuşu