Hyundai, E-GMP Platformuna Yeni Bir SUV Tasarlıyor

Gelen bilgilere göre Hyundai, Electric-Global Modular Platformu (E-GMP) için yeni bir prototip üzerinde çalışıyor. Şirket, tedarikçilerine yeni modüller getirtmeye başladı bile. Otomotiv endüstrisindeki kaynakların verdiği bilgilere nazaran birinci fonksiyonel prototip, bu sene Aralık ayında görücüye çıkacak. Prototipin kod ismi “NE” olacak. Birebir vakitte araç, kompakt SUV sınıfına dâhil olacak ve tek şarjla 450 kilometre gidebilecek.

~Kompakt SUV model Hyundai marka bir araç

Hyundai’nin bu sene düzenlenen Consumer Electronic Show’da yaptığı atılımlardan biri yürüyen otomobil olarak tanımlayabileceğimiz Elevate. Araç, gereksinim durumunda Star Wars serisinde bulunan AT-AT model araçlara emsal bir yapıya dönüşebiliyor. Böylelikle şiddetli topraklarda adeta yürüyüp sıradan bir otomobilin aşamayacağı pürüzleri aşıyor.

Hyundai, birebir vakitte mobilite konusunda gelecek yol haritasında elektronik araçlara özel geliştirilmiş yeni bir platformu tanıtacağını açıkladı. Bu demek oluyor ki Hyundai, artık Kona KONUT ve Ioniq KONUT gibi içten yanmalı motorla çalışan otomobillerle birebir şaseyi paylaşan araçlardan yavaş yavaş uzaklaşacak.

E-GMP platformu, Hyundai Wia isimli şirket tarafından üretilen Integrated Drive Axle (IDA) ismi verilen bir modülle geliştirilecek. IDA, tekerlek yatağıyla aksı birleştirerek daha sessiz ve stabil bir sürüş tecrübesi sağlayacak.

Bir Hyundai yöneticisine göre E-GMP’nin en büyük faydalarından biri de arabayı şoför tarafından özelleştirilebilir bir hâle getirmek olacak. Verilen bilgilere nazaran şoförler, araç içindeki alanı ve ayarlamaları özelleştirebilecekler.

Gelen bilgilere nazaran E-GMP platformu üzerine kurulacak araçlardan biri, 2020 Haziran’da tanıtılacak. Hyundai’nin, araçları tanıttıktan çoklukla 6 ay sonra satışa sunma alışkanlığı göz önünde bulundurulduğunda, bahsi geçen aracın 2021’in birinci aylarında pazara girmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu