Hyundai’nin Güneş Panellerinin Yakıt Tüketimine Etkisi

Yeni hibrid Hyundai Sonata, şimdi Amerika Birleşik Devletleri’nde piyasaya girmedi, lakin burada şimdiden manşet olmayı başardı. Bunun nedeni ise, Hyundai Sonata’nın tavanında bir güneş paneli bulundurması. Bu güneş paneli, aracın bataryasına olağan seyahat için yeteri kadar güç üretemese de, şirket bu panelin araç için “destekleyici bir güç” olduğunu açıkladı.

Güneş gücüyle yılda 1300 kilometre yol alınabilir

Hyundai, güneş panellerinin yılda yaklaşık 1300 kilometre dayanak sağlayabileceğini belirtti. Öteki bir deyişle, bu arabayı bir yıl boyunca her gün kullanıyorsanız, güneş sayesinde ortalama 4 kilometre yol alabileceksiniz. Evvelki teşebbüslerden farklı olarak güneş sistemi bu yeni Hyundai Sonata’da, sürüş sırasında bile dayanak verebilecek.

Toyota, Hyundai’den evvel bu işe girişmişti

Hyundai, Toyota’yı otomobildeki güneş panelleri konusunda takip ediyor. Japon araba üreticisi birinci olarak on yıl evvel bir güneş paneline sahip olan Prius teklif etti, fakat 2009 yılında bu teşebbüs MIT tarafından “etkileyici değil” olarak isimlendirildi. Bunun nedeni, güneş gücünün aracın itici sistemine bir dayanak sağlamadığı, yalnızca aracı havalandırmak için bir fan çalıştırdığını belirtmişlerdi.

Toyota, Prius PHV’yi Japonya’da isteğe bağlı bir güneş paneliyle sunmaya başladığında 2017’de işler daha uygun bir hâle gelmişti. Bu güneş güç sistemi, ana aküyü sırf araç park halindeyken şarj ediyor ve aracın sürüş aralığına günlük ortalama 3 kilometre katkıda bulunabiliyordu. Bununla birlikte, güneş gücü araç sürülürken bataryaya bir katkı sağlayamıyordu. Sürüş anında elde edilen güç, aracın elektrik aksamlarına aktarılıyordu. Lakin bu yazın başlarında, Toyota daha da düzgün bir şey duyurdu. Artık hareket halindeyken güneş gücü aracın sürüşüne tesir edebilecekti. Yalnızca bu değil, tıpkı vakitte güneş panelleri daha verimli çalışıyor ve yaklaşık beş kat daha fazla güç üretiyorlar.

Otomobil üreticileri ve öteki geliştiriciler, yaklaşık on yıl evvel yaptıklarından çok daha uygun fiyatlı ve daha güçlü güneş panellerine sahipler. İnsanlara güneş gücü kurmak için finansal teklifler sunan EnergySage CEO'su Vikram Aggarwal, “Son on yılda, güneş panellerinin fiyatları en az yüzde 60 düştü” açıklamasında bulundu. Tüm bunlar, güneş panellerinin alanının genişletilmesiyle kazanılacak gücün de artacağını düşündürüyor, lakin Aggarwal, “Otomobilin isterseniz her yerini güneş güç panelleriyle kaplayın, yeniden de paneller yalnızca destekleyici rolde kalacaklar” dedi.

Güneş güç sistemi, araba üreticileri için maaliyetli

Ancak Carnegie Mellon Üniversitesi'nde mühendislik ve kamu siyasetleri araştırma vazifelisi olan yardımcı doçent olan Parth Vaishnav, arabaların güneş gücünden yararlanmak için nitekim en âlâ yer olup olmadığını merak ediyor. Vaishnav, yarar seviyesinde üretilen güneş gücünün, bir kişinin konut güneş gücü tesisatından gelen güneş gücünden watt başına çok daha ucuz olduğunu belirtti. Bir otomobile güneş paneli koymak varsayımsal olarak araba üreticisine finansal maliyet yükleyebilir. Ayrıyeten bu güneş panelleri, otomobilin tartısını arttırabilir ve bu yüzden araç daha çok güç tüketmek durumda kalabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu