Hyundai’nin Üstü Güneş Enerjili Otomobili Asfalta İndi

Güneş panelleri, fiyatsız güç kaynağı olan güneşten güç toplamak için ziyadesiyle tesirli bir metot ve dünya üzerinde birçok yerde de kullanılıyor. Hyundai, kendi aracına da bu sistemi ekleyerek aracındaki güç tasarrufunu artırmayı hedefliyor.

Hyundai, geçtiğimiz sonbahar devrinde araçlarına güneş panelleri yerleştirme konusundaki planlarını açıklamıştı. Şimdiyse otomotiv firmasının birinci güneş panelli aracı hazırlandı. Sonata Hybrid isimli araç şu anda Kore'de satışa çıktı ve yakın vakitte Kuzey Amerika'ya gelmesi bekleniyor.

Hyundai, aracının elektrik güç kaynağına yardımcı olması için aracının tavanına güneş panelleri yerleştirirken karbondioksit salınımını da düşürmeyi hedefliyor. Güneş panellerinin aracın günlük güç gereksiniminin %30 ila %60'ı ortasında da bir kısmını de karşılaması bekleniyor. Aracın günlük altı saatlik bir şarjla yılda 1.300 km daha fazla gidebileceği düşünülüyor.

Yılda 1.300 kilometrelik bir artık çok büyük bir geliştirme olmasa da araçların tavanında bulunan güneş panellerinin hibrit ve büsbütün elektrikli araçlar için bir potansiyeli bulundurduğunu gösteriyor. Hyundai, tavanına yerleştirdiği güneş panelleriyle bu teknolojinin sırf lüks markalara ya da deneysel araçlara özel olmadığını da ortaya koyuyor.

Başa dön tuşu