İçişleri Bakanı: Otoyollardaki Hız Limitlerini Artıracağız

Otoyollardaki sürat hududu, trafik kazalarını ve bu sebeple gerçekleşen yaralanma ve vefatları engelleme gayesiyle konulmuş olsa da birtakım durumlarda maalesef sürat sonu uygulaması yetersiz kalabiliyor. İçişleri bakanı Süleyman Soylu, telefon ile katıldığı bir radyo programında bu mevzu ile ilgili fikirlerini aktardı. 

Soylu, trafik kazalarının büyük bir kısmının yol kusurundan değil, şoför yanılgısından kaynaklandığını belirtti. Kazaları azaltabilecek faktörlerin devreye alınmasının akabinde mümkün mevt ve yaralanmaların da azaldığını belirten Soylu, can kaybının en çok yaşandığı yerlerde 24 saat çalışma yaptıklarını ve karadan yol kontrollerine başladıklarını söylüyor. 

Otoyollardaki sürat limiti artıyor, EDS’nin yazılımı yenileniyor

Bakan Soylu, Elektronik Denetleme Sistemi ve plaka tarama sisteminde yeni bir yazılım yaptıklarını aktardı. Bütün otoyollarda sürat koridoru sistemi oluştuğunu belirten Soylu, “Otoyola girdiğiniz saatle çıktığınız saat ortasında 120+12 km/sa kuralına uyarsanız, sistemden ceza almıyorsunuz lakin olması gerekenden daha az bir müddette arayı tamamlarsanız, sistem otomatik olarak ceza kesiyor” sözlerini kullandı.

Süleyman Soylu, trafik kazalarındaki mevt oranlarını yüzde 20-25 ortasında bir banda indirebilirlerse sürat hududunun artırılabileceğini belirtti. Şayet trafik kazaları bu banda indirilebilirse, otoyollardaki sürat limiti saatte 140 kilometre sürate kadar yükseltilecek.

Hız sonları uzun yollarda kimi sürücülerin canını sıksa da aslında gerekli bir uygulama çünkü o derece yüksek süratlerde en ufak yanılgılar maalesef can kaybına sebep olabiliyor. Uzun uzaklıklı yollara bile çıksanız sürat yapmamanızı, şayet sürat yapacaksanız da dikkati asla yoldan ayırmamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Başa dön tuşu